eur:
411.21
usd:
392.84
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay.com

Szlovákiában elindult a politikai vita az Uber körül

Pozsonyban is megszűnik az Uber. Ma ismert formájában ugyanis a társaság nem folytathatja tevékenységét a szlovák fővárosban. A bíróság megtiltotta ennek a szolgáltatásnak az üzemeltetését azoknak a gépkocsivezetőknek, akiknek nincs szükséges engedélyük, így több mint két évvel azután, hogy az Uber belépett a szlovák piacra, kénytelen félbeszakítani tevékenységét.

Az Ubert a taxisszolgálatok szövetsége perelte be, ugyanaz a szervezet, amely a fővárosban több tiltakozó akciót és tüntetést is szervezett az alternatív szolgálat ellen. A Pozsonyi I. számú Járásbíróság egy februári döntésben adott igazat a taxisszolgálatok beadványának, s közölte, az Uber köteles betartani a taxisszolgálatokra vonatkozó előírásokat. Mivel a társaság a meghatározott határidőn belül nem fellebbezett a döntés ellen, az hatályba lépett. Az Uber viszont azt állítja, hogy semmiféle bírósági határozatot nem kaptak kézhez, további tájékoztatással pedig csak annak kézbesítését, illetve a dokumentum elemzését követően szolgálnak. Az Uber sofőrjei is csupán a sajtóból értesültek arról, hogy nem folytathatják tovább tevékenységüket. Az ügy tisztázásáig azonban leállítják a vállalkozásukat.

A parlamenti ellenzék szerint a közlekedésügyi minisztériumnak gyorsított eljárásban kellene előkészítenie azt a jogszabályt, amely az alternatív közlekedési szolgáltatók körül kialakult problémát orvosolná. A Szabadság és Szolidaritás képviselői felszólították Érsek Árpád közlekedésügyi minisztert egy jogszabály előkészítésére, amely olyan alternatív közlekedési szolgáltatókra vonatkozna, mint az Uber.

„Az állam köteles reagálni az országban történő fejlődésre”

– fejtette ki véleményét Miroslav Ivan, aki szerint a felelősség a közlekedésügyi tárcát terheli, ugyanis amennyiben Szlovákiában kereslet van az Uberre vagy más hasonló szolgáltatásra, a közlekedésügyi minisztériumnak törekednie kellene arra, hogy az ilyen szolgáltatások működéséhez előkészítse a megfelelő jogi hátteret.

A közlekedésügyi tárca egyelőre csupán annyit osztott meg a sajtóval, hogy jelenleg egy, a taxiszolgáltatásokkal kapcsolatos törvényjavaslat előkészítésén dolgoznak. „A javaslat a megosztáson alapuló gazdaságban fellelhető új trendekre reagál, és támogatja a személyszállításban használt digitális platformokat. A változások érintik majd az ellenőrző mechanizmusokat is, amelyek célja az ellenőrzések hatékonyságának növelése” – közölte Karolína Ducká, a tárca szóvivője.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×