Sajtóértekezletén Barnier elmondta, hogy az utóbbi napokban rendkívül intenzív tárgyalásokat folytattak, és hétfő reggel közös jogi tervezetet fogadtak el a brit féllel. Leszögezte: ez döntő fontosságú lépés a folyamat szempontjából, de sok munka van még hátra, például az ír-északír határellenőrzés ügyében.
Egyebek mellett abban is megegyeztek, hogy a szöveg magában foglalja majd azt a London által korábban élesen elutasított rendelkezést, amelynek értelmében Észak-Írország továbbra is részese lenne a vámuniónak, illetve a belső piaci szabályozás is érvényes maradna rá, amíg nem találnak ki más megoldást a fizikai határellenőrzés visszaállításának elkerülésére az Ír-szigeten. A brit kormányfő március elején még azt közölte: soha nem fogadják el a javaslatot, mely külön szabályozási rendszer alá helyezné Észak-Írországot.
Michel Barnier arról számolt be, hogy a 2019. március 30-i kilépéstől 2020. december 31-ig tartó, határozott idejű átmeneti időszakról is megállapodás született. Az Egyesült Királyság ebben a 21 hónapban is részese maradna a vámuniónak és az egységes piacnak, be kellene tartania a közösségi jogot, ideértve az újonnan elfogadott szabályokat is, eleget kellene tennie a költségvetési kötelezettségeknek, valamint alá kellene vetnie magát az Európai Bíróság joghatóságának, de már nem vehetne részt az uniós döntéshozatalban.
"Tovább élvezhetik a belső piac és a vámunió előnyeit, ezért éppen annyira tiszteletben kell tartaniuk az európai szabályok mindegyikét, mint a tagországoknak" - mondta.
Hangsúlyozta, az állampolgári jogok kapcsán is előrelépés történt: az egyezségük értelmében
nem lehet majd különbséget tenni az alapján az uniós polgárok között, hogy még az EU-tagság jövő évi megszűnése előtt vagy csak az azt követő átmeneti időszakban érkeztek az Egyesült Királyságba.
Hozzátette, az átmeneti időszak rendkívül hasznos mindkét oldal számára, a vállalatoknak és az embereknek így több idejük lesz felkészülni, az idő ugyanakkor még így is meglehetősen szűkös arra, hogy véglegesítsék a jövőbeli kapcsolatrendszerre vonatkozó terveket.