eur:
411.74
usd:
395.54
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília

Jelentős fordulat a szír-kurd-török konfliktusban?

A szíriai kurd erők megállapodtak a kormánnyal, hogy a hadsereg beléphet Afrín térségébe, és segíthet szembeszállni a török invázióval - jelentette be vasárnap egy kurd illetékes.

Az észak-szíriai kurd területek igazgatásában dolgozó tisztségviselő közölte a brit hírügynökséggel, hogy a kormányhadsereg két napon belül állásokat vesz fel Afrín környékén, a török határon.

Ez a megállapodás csak katonai természetű, később politikai tárgyalásokat kezdenek Damaszkusszal - tette hozzá.

** Frissítés: "A Népvédelmi Egységek (YPG) nevű kurd milícia tagadta hétfőn az előző napi bejelentést, amely szerint megállapodtak a szíriai kormánnyal, hogy beengednék a területükre a hadsereget, segítve a török hadművelet elleni harcban Afrín térségében. A török kormányszóvivő is leszögezte: a SANA híre "valótlan", a szíriai hatóságok nem erősítették meg azt - írta kedden az MTI.

A kormánycsapatok bevonulása Ifrínbe tovább bonyolítja a már amúgy is zavaros helyzetet az észak-szíriai térségben, ahol jelen vannak kurd csoportok, a kormányerők, lázadó csoportok, török csapatok, amerikai és orosz erők, amelyek különböző kombinációkat alkotnak egymással szemben - jegyzi meg a hírügynökség.

  • Damaszkusz bonyolult kapcsolatban áll a szíriai kurdokkal. A konfliktusban ők ketten tartják ellenőrzés alatt a legnagyobb területeket, és a viszonyuk jelentős hatással lehet a polgárháború kimenetelére.
  • Új front is nyílhat, mert Törökország január közepe óta szíriai területen offenzívát folytat az afríni körzetet uraló, Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű, kurd vezetésű milíciaszövetség ellen, amelyet ki akar szorítani a határtól 30 kilométeres távolságba.
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×