A 2015-ben kirobbant migrációs válság egyik uniós tagállamnak sem okozott olyan nagy problémát, mint Olaszországnak, amely a bevándorlók legfőbb gyűjtőtégelyévé vált. Így nem csoda, hogy a március 4-én esedékes parlamenti választásokat megelőző kampány legfontosabb témája az euróövezetből való kilépés mellett a bevándorlás kontrollálása - írta a Magyar Idők.
A sakktáblán három fő játékos van: az elit- és bevándorlásellenes 5 Csillag Mozgalom (M5S), amely 2013-as párttá alakulása óta az egyik legerősebb politikai erővé vált. Őket követi a nagypolitikába visszatérő Silvio Berlusconi, illetve a 81 éves médiamogul által összefogott jobbközép koalíció, amelynek tagja Berlusconi saját pártja, a Forza Italia (Hajrá, Olaszország), az eurózóna elhagyását szorgalmazó Fratelli D'Italia (Olaszország Fivérei), valamint a szélsőjobboldali Lega Nord (Északi Liga). A baloldal a 2016-os, Renzi politikájáról is szóló népszavazás óta nem igazán tudja összeszedni magát, elemzők ezért úgy vélik, hogy a küzdelem Berlusconi alakulata és a M5S között dől el.
Berlusconi koalíciója elsősorban a bevándorlás visszaszorítására építi kampányát. Matteo Salvini, a Lega Nord pártvezetője a minap a megoldással is előállt. Választási ígérete szerint amennyiben megválasztanák miniszterelnöknek, minden évben százezer bevándorlót utasítana ki az országból, azaz vállalja, hogy ötéves ciklusa alatt az országban tartózkodó migránsok számát félmillióval csökkentené.