eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 28. szombat Vencel
Itt a döntés: nekifutnak az újabb német nagykoalíciónak - feltételekkel

Itt a döntés: nekifutnak az újabb német nagykoalíciónak - feltételekkel

A német Szociáldemokrata Párt Bonnban tartott rendkivüli kongresszusán a küldöttek 56 százaléka a két kereszténypárttal folytatandó koaliciós tárgyalások megkezdése mellett döntött. A tényleges tanácskozások felvételére adott engedély azonban kiköti azt is, hogy az elözetes megbeszéléseken történt kompromisszumot a szociáldemokrata elvárások szellemében kell kiigazítani, mert csak ebben az esetben remélhetö, hogy a rövidesen megkezdödö viták eredményét a Szociáldemokata Párt tagsága is jóváhagyja, ugyanis csak ezután léphet hivatalba Angela Merkel negyedik kormánya.

A Szociáldemokrata Párt 642 küldött részvételével Bonnban tegnap tartott rendkívüli kongresszusát nemcsak Németországban, hanem külföldön is komoly érdeklödés előzte meg, mert ha a résztvevők a nagykoalició megalakítását célzó tárgyalások megkezdése ellen szavaznak, ez nemcsak a berlini politikára hatott volna bénító erővel, hanem az egész Európai Unió működése szempontjából is hátrányos jeladás lett volna.

Itt a döntés: nekifutnak az újabb német nagykoalíciónak - feltételekkel

Alighanem erre is utalt Martin Schulz pártelnök kongresszusi beszédében, ugyanis azt állította, hogy a bécsi, a prágai, a varsói és a budapesti kormány politikája az – úgymond  jobboldali kurzus erősödésére utal Európában, amivel a német Szociáldemokrata Pártnak, mint baloldali bástyának, dacolnia kell. Ezt azonban csak a kormányban való részvétellel tudja biztosítani – mondta Martin Schulz.

Hozzáfűzte:

paradigmaváltásra van szükség az Európai Unióban, amit úgy lehet megvalósítani, ha Berlin összefog Emmanuel Macron francia elnökkel.

A nagykoalíció megalakítása mellett felsorolt érveit ugyan megtapsolták, azonban a tanácskozások felvételét a küldöttek csupán 56 százaléka szavazta meg, és ők is csak azzal a feltétellel, hogy a tárgyalócsoport az eddiginél sokkal hangsúlyosabban kidomborítja a párt elvárásait mind a bel-, mind a gazdaság-, mind pedig a külpolitikában.

A két kereszténypárttal folytatandó alkudozások várhatóan már ezen a héten megkezdödnek de a kidolgozott kompromisszum szövegét a teljes szociáldemokrata párttagságnak is jóvá kell hagynia ahhoz, hogy hivatalba léphessen az új német kormány, amire húsvét elött aligha van kilátás.

  • A koalíciós tárgyalások elkezdésére a küldöttek 56,3 százaléka szavazott, ellene pedig 43,5 százalék.
  • Az SPD és a CDU/CSU várhatóan kedden kezdi el a tárgyalásokat, amelyek nagyjából két hétig tarthatnak.
  • Ha sikerül kidolgozni egy koalíciós szerződést, a mintegy 450 ezres tagságú SPD pártszavazással, a tagság voksai alapján dönt arról, hogy ismét koalícióra lép-e a CDU/CSU-val.
  • Az új német szövetségi kormány így húsvét körül alakulhat meg. Ez lenne a harmadik nagykoalíció, és a negyedik kormány, amelyet Angela Merkel, a CDU elnöke vezet.

Angela Merkel német kancellár és Horst Seehofer bajor kormányfő, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke vasárnap üdvözölte, hogy a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) a koalíciós tárgyalások megkezdése mellett döntött rendkívüli kongresszusán.

Címlapról ajánljuk

Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Épp hogy csak túljutott Ausztria a rendkívüli károkat okozó áradások nehezén, az ország a hét végén újabb, ezúttal politikai megméretés előtt áll. Több mint 6,3 millióan járulhatnak a szavazóurnák elé, hogy újabb öt évre új parlamentet, illetve új kormányt válasszanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Donald Trump republikánus amerikai elnökjelölt és Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a New York-i Trump Towerben folytattak beszélgetést. A találkozó után Trump azt írta saját közösségi platformján, a Truth Social-ön, ha nem ő győz az elnökválasztáson, jön a harmadik világháború. Az elmúlt hónapok legfontosabb kérdése, hogy az európai vezetők és az Egyesült Államok döntéshozói engedélyezik-e Kijevnek, hogy a Nyugattól kapott modern fegyverrendszereket bevessék Oroszország területe ellen. Az amerikai Institute for the Study of War (ISW) intézet írt egy elemzést, hogy miért lenne fontos egy ilyen lépést megtenniük Ukrajna szövetségeseinek. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×