eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma

Kelemen Hunor szerint nem lehet Katalónia és Székelyföld közé egyenlőségjelet tenni

Románia határozottan és visszavonhatatlanul elutasítja Katalónia egyoldalú függetlenségi nyilatkozatát - közölte a bukaresti külügyminisztérium szombaton.

Spanyolország fontos stratégiai szövetségese Romániának, amely továbbra is határozottan kiáll Spanyolország szuverenitása és területi épsége mellett - olvasható a közleményben. A bukaresti szaktárca leszögezi: egy állam belső rendjének megváltoztatása csak akkor lehet legitim, ha tiszteletben tartja az alkotmányt és a jogrendet.

"Románia következetesen kiáll a nemzetközi jog tiszteletben tartása mellett, amely nem tesz lehetővé területmódosítást az illető ország beleegyezése nélkül. A Katalóniában kialakult helyzet Spanyolország belügye és reméljük, sikerül mielőbb visszatérnie az alkotmányos rend keretei közé" - zárul a bukaresti külügyminisztérium közleménye.

A katalán parlamenti függetlenségi pártjai pénteken Barcelonában megszavazták a független "Katalán Köztársaság" létrehozását célzó javaslatot, ezután a spanyol kormány este bejelentette a katalán kormány és törvényhozás feloszlatását, és azt, hogy előrehozott parlamenti választást írnak ki december 21-re Katalóniában.

Romániában fokozott figyelemmel követték a madridi tiltás ellenére október elsején megszervezett katalán függetlenségi népszavazást és a referendum után kialakult helyzetet. A bukaresti médiában rendszeresen visszatérő katalán-székely párhuzamot Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke korábban határozottan elutasította. Szerinte egyáltalán nem lehet egyenlőségjelet tenni a katalán függetlenségi törekvések és a székelyföldi autonómiaigény közé, ahogy azt a szakadár törekvések európai térhódításától tartó román média sugallja.

Kelemen Hunor október 6-i aradi sajtóértekezletén kifejtette: a katalánok sosem állították magukról, hogy kisebbség lennének, nincsen anyaországuk, ők nemzetnek nevezik magukat. Ezzel szemben a romániai magyarok, amikor kulturális vagy regionális autonómiát javasoltak, azt a román államon belül tervezték megvalósítani. A romániai magyarok parlamenti eszközökkel, párbeszéddel próbálják kivívni azokat a jogokat, amelyek lehető teszik nemzeti önazonosságuk megőrzését szülőföldjükön - szögezte le az RMDSZ elnöke.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Közel-keleti terroristákat vet be Oroszország a fronton, török-NATO találkozót szerveznek – háborús híreink vasárnap

Közel-keleti terroristákat vet be Oroszország a fronton, török-NATO találkozót szerveznek – háborús híreink vasárnap

Az orosz fegyveres erők több száz jemeni férfit toboroztak az ukrajnai harcokhoz. Kiszivárgott dokumentumok szerint Moszkva és – az Egyesült Államok által terrorcsoportnak minősített – húszi lázadócsoport között egyre erősebbek a kapcsolatok. Eközben folytatódtak az orosz és ukrán dróntámadások az éjszaka, és Recep Tayyip Erdogan hétfőn Mark Rutte NATO-főtitkárral tárgyal majd, ahol a béketörekvésekről is szó lehet. Háborús híreink vasárnap.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×