eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 29. vasárnap Mihály
Senkinek sem tetszik a kurd Brexit ötlete

Senkinek sem tetszik a kurd Brexit ötlete

Milliók szavaztak a kurdok Brexitjeként is emlegetett népszavazáson, amely akár Irak széteséséhez is vezethet. A szavazást nem csak az észak-iraki kurd autonómia területén, hanem vegyes lakosságú, vitatott hovatartozású vidékeken is megrendezték.

„Kockázatos” a népszavazás, „de készek vagyunk bármely árat megadni a függetlenségünkért” – ezt mondta Maszúd Barzani, az Észak-Irakban az amerikai invázió után létrejött kurd autonómia vezetője.

A külvilág, amely időről-időre szövetségesre lelt a kurdokban például a szunnitákra épülő Iszlám Állam ellenében, azt már aggódva figyeli, hogy a több országban szétszóródott és többmilliós kurd nép most megteremtené saját államát.

Senkinek sem tetszik a kurd Brexit ötlete

Megfigyelők már a hétfői voks előtt is elsöprő „igen”-győzelemre számítottak. (Kedd reggeli hírek szerint az iraki kurd szavazók több mint 90 százaléka igennel voksolt.)

A kurd autonómia vezetése azt ígérte, hogy

nem kezdenek határokat átrajzolni, hanem békés megoldást találnak a központi iraki kormánnyal.

Haider Abadi iraki miniszterelnök elítélte a referendumot és azt mondta: az fenyegeti Irakot, az irakiak békés együttélését és a régiót is.

A kormány megvédi Irak egységét

– tette hozzá.

A nyugati hatalmak közül a kurdokat szövetségesként felhasználó Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország is elítélte a voksolást. Washington attól tart, hogy a voks a jelenlegi iraki miniszterelnök bukásához vezet majd és a helyére egy Irán-barát sííta vezető kerül.

Nem tetszik a népszavazás – érthető módon, a náluk élő jelentős kurd kisebbség miatt – Törökországnak és Iránnak sem. Izrael viszont támogatja.

Erdogan török elnök egyenesen azzal fenyegetőzött, hogy elzárja az olajvezetékeket,

amelyeken át az iraki Kurdisztánból olajat exportálnak külföldre. Az elnök, akinek saját országában a kurd területen kitört lázadással kell szembenéznie azt mondta, hogy kereskedelmi, gazdasági és katonai ellenintézkedéseket hoznak. „Nálunk van a csap. Abban a pillanatban, ahogy elzárjuk, kész” – fenyegetőzött.

A törököket és a bagdadi kormányt annyira irritálja a kurdok népszavazása, hogy közös török-iraki hadgyakorlatot is tartanak.

Az iraki Kurdisztánba közvetlen járatokat indító török nemzeti légitársaság, a Turkish Airlines papírjai 6 és fél százalékot vesztettek értékükből a feszültség miatt.

Senkinek sem tetszik a kurd Brexit ötlete

Az Egyesült Államok a szavazás elhalasztására kérte a kurd vezetést, mert a voks „eltereli a figyelmet az Iszlám Állam elleni harcról”.

Közben az iraki szunniták, akik részben az Iszlám Állam gerincét adták, részben a kegyetlenkedések elszenvedői voltak, azt emlegetik, hogy a kurd vezetés a kivégzett szunnita származású iraki diktátor, Szaddam Husszein bűneit felsorolva próbálja ellenük fordítani a kurdokat.

Tudósítók megjegyzik: akár összecsapások is kitörhetnek a kurd autonómiához nem tartozó, vegyes lakosságú iraki térségekben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Épp hogy csak túljutott Ausztria a rendkívüli károkat okozó áradások nehezén, az ország a hét végén újabb, ezúttal politikai megméretés előtt áll. Több mint 6,3 millióan járulhatnak a szavazóurnák elé, hogy újabb öt évre új parlamentet, illetve új kormányt válasszanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Donald Trump republikánus amerikai elnökjelölt és Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a New York-i Trump Towerben folytattak beszélgetést. A találkozó után Trump azt írta saját közösségi platformján, a Truth Social-ön, ha nem ő győz az elnökválasztáson, jön a harmadik világháború. Az elmúlt hónapok legfontosabb kérdése, hogy az európai vezetők és az Egyesült Államok döntéshozói engedélyezik-e Kijevnek, hogy a Nyugattól kapott modern fegyverrendszereket bevessék Oroszország területe ellen. Az amerikai Institute for the Study of War (ISW) intézet írt egy elemzést, hogy miért lenne fontos egy ilyen lépést megtenniük Ukrajna szövetségeseinek. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×