A Politico megszerezte a Juncker által írt levelet és rámutat, hogy a Bizottság elnöke kioktató stílusban reagált, felemlegetve azt, amikor korábban hiába álltak rendelkezésre uniós források Magyarország számára a menekültválság kezelésére, inkább nem kértük, vagy nem tudtunk élni azok lehívásával - írja a Portfolio.
Jean-Claude Juncker azt is megemlíti, hogy 2014-2015-ben a magyar hatóságok képtelenek voltak teljesen lehívni azt a további 6,26 millió eurót (nagyjából 1,9 milliárd forintot), ami három sürgősségi alapból állt az ország rendelkezésére - ezeknek a forrásoknak csupán a harmadát sikerült végül elkölteni.
Az Európai Bizottság elnöke a levelében leszögezte, hogy Magyarország továbbra is hozzáfér egy összesen 40 millió eurós (12 milliárd forintos) kerethez, amelyet a belső biztonsági alapból különítettek el hazánknak határvédelemre.
A szolidaritás egy másik formájára, a strukturális és regionális alapokra is emlékeztette a Bizottság elnöke a magyar kormányfőt. Az EU-ban évről évre Magyarország kapja a legtöbb, a GDP arányában átlagosan 3%-nyi támogatást - jegyezte meg.
Levelének végén az Európai Bizottság elnöke felajánlotta a magyar miniszterelnöknek, hogy sürgősen megvizsgálják a támogatási kérelmeket, amelyek odaítélése konkrét, sürgős esetekben indokolt lehet.
Egyúttal emlékeztette Orbánt, hogy a szolidaritás oda-vissza működik: nem csak akkor, ha egy ország kér, hanem amikor tőle kérnek valamit.
Orbán Viktor a Jean-Claude Juncker bizottsági elnöknek írt levelében azt kérte, hogy a Bizottság a külső határok védelmére hazánk által fordított körülbelül 800 millió eurós összeg felét térítse meg az országnak.