eur:
411.25
usd:
393.18
bux:
79656.96
2024. november 22. péntek Cecília

Ilyenek a szexrabszolgák emlékművei - galériával

A második világháború koreai szexrabszolganőinek emléket állító szobrokat helyeztek el néhány buszon Szöulban, hogy emlékeztessék az utasokat azoknak az úgynevezett "vigasznőknek" a tragikus sorsára, akiket a japán birodalmi hadsereg kényszerített szexuális rabszolgaságba a birodalom által elfoglalt területeken.

A szobor egy hagyományos öltözéket viselő nőt ábrázol, aki ökölbe szorított kézzel, kifejezéstelen arccal mered a távolba, a vállán pedig egy apró madár pihen. A szobrokat öt busz egy-egy ülésére helyezték ki és szeptember végéig maradnak a járműveken.

  • A szexrabszolgaság emléknapja alkalmából Szöulban megemlékezést is tartottak.
  • Itt 500 apró szobrot állítottak fel annak a mintegy 200 ezer ázsiai, többségében dél-koreai nőnek, akiket a második világháború alatt a megszálló japán katonák bordélyokba kényszerítettek. 

A projekt egy szöuli közlekedési vállalat vezetőjének, Lim Csinvoknak a fejéből pattant ki, aki szerint a város vezetőségének semmi köze a kezdeményezéshez.

A szexrabszolgák ügye iránti elkötelezettségének jeleként Park Vonszun szöuli polgármester hétfő reggel maga is felült az egyik buszra, hangsúlyozva, hogy a kezdeményezés "lehetőséget ad arra, hogy az emberek leróják tiszteletüket az áldozatok előtt".

A buszok, amelyeken a vigaszhölgyek sorsát bemutató 2016-os dél-koreai filmből is elhangzanak részletek, a szöuli Japán Nagykövetség előtt is elhaladnak.

Hasonló szobrot helyeztek ki a nagykövetség, valamint a puszani japán konzulátus előtt is. Japán az alkotások eltávolítását követeli.

Lim elmondta, sajnálja, ha a buszokon lévő szobrok kellemetlenül érintik a japánokat, de nem akarja, hogy a vigasznők a feledés homályába merüljenek.

A második világháború idején csaknem 400 ezer ázsiai nőt kényszerítettek a japán katonák "vigasztalására" és szórakoztatására. Az áldozatok nagy része kínai és koreai volt.

2015 decemberében Szöul és Tokió megállapodást kötött, amelyben a japán kormány bocsánatot kért, és elismerte felelősségét a történtekért, valamint egymilliárd jent (2,3 milliárd forint) ajánlott fel a koreai áldozatokat támogató szöuli alapítvány számára.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A fejlődés mérésére a GDP-nél pontosabb, a fenntarthatósági szempontokat tükröző mutatóra, módszerre tett javaslatot Áder János a budapesti World Science Forum harmadik napjának nyitó beszédében. A volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke hazai kutatók által kidolgozott, három indikátorból (fenntartható GDP, fenntarthatósági teljesítmény keret, GDP-túli jólléti mutató) álló mérőszám bemutatásakor kiemelte: a GDP ugyan sok fontos dolgot mér, de azt nem, ami az emberi élet, a jólét és a fenntarthatóság szempontjából releváns. Az új mérőszám viszont megmutatja a gazdasági tevékenység negatív hatásait (externáliák), és eltünteti a GDP „vak foltjait” – érvelt Áder János.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×