eur:
407.58
usd:
385.99
bux:
77965.78
2024. november 20. szerda Jolán

The Wall Street Journal: nem egységes Oroszország megítélése

A The Wall Street Journal szerint a keddi ENSZ-tanácskozáson nézetkülönbségek mutatkoztak Oroszország megítélésében, a lap idézte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert is, akivel interjút készített.

 A lap alcímében kiemelte, az ENSZ Biztonsági Tanácsában rendezett egynapos tanácskozáson Nikki Haley amerikai ENSZ-nagykövet "azt mondta a diplomatáknak, hogy az Egyesült Államok nem hajol meg kulcsfontosságú kérdésekben csak azért, hogy felmelegedjenek az amerikai-orosz kapcsolatok".

Az európai békéről és biztonságról rendezett konferencián - írta a lap - egyes nyugati diplomaták Oroszországot Ukrajna miatt "a legnagyobb destabilizáló tényezőnek" nevezték Európában. A lap leszögezte: ezenközben egyes közép-európai országok azt állították, hogy az európai aggodalmakra az egyetlen megoldás az Egyesült Államok és Oroszország közötti szorosabb kapcsolat.

A The Wall Street Journal szerint az amerikai nagykövet "középutas" álláspontot hangoztatott, amikor kifejtette, hogy "a Trump-kormányzat elkötelezett marad a NATO iránt", és az Egyesült Államok jobb viszonyt akar Oroszországgal, de ez nem veszélyeztetheti álláspontját Ukrajna szuverenitásának támogatására, és nem tántoríthatja el Washingtont attól, hogy politikai nézetkülönbségeik ellenére is támogassa régi szövetségesét, az Európai Uniót.

Ezzel összefüggésben a The Wall Street Journal megszólaltatta Szijjártó Pétert is. Az interjúból a szerző azt idézte, hogy a magyar külgazdasági és külügyminiszter azt mondta: Magyarország maradéktalanul támogatja az Egyesült Államok és Oroszország közötti szorosabb diplomáciai kapcsolatokat, mert azok a kihívások, amelyekkel Európának szembe kell néznie, túlságosan is robusztusak ahhoz, hogy egy megosztott Európai Unió önmagában megbirkózzon velük. A lap ezután hozzátette: "Magyarország NATO-tag, de az elmúlt években közelebb sodródott Oroszországhoz".

"Az Egyesült Államok és Oroszország nélkül nem lehetséges megoldást találni Közép-Európa problémáira" - idézte a lap Szijjártó Pétert, akiről azt írta, "derűlátó, hogy Magyarországnak jobb kapcsolatai lesznek a Trump-adminisztrációval, mert a hatalmon lévő konzervatív párt (Magyarországon) osztja Trump sok nézetét a migrációról és a saját érdeket előtérbe helyező politikáról".

A The Wall Street Journal megjegyezte, hogy az európai biztonsági kihívások nem korlátozódnak Oroszországra, hiszen a kontinens migrációs válsággal és az Iszlám Állam nevű terrorszervezet támadásaival is kénytelen szembenézni.

Címlapról ajánljuk

Schmidt Mária: a normalitás választása volt Amerikában, egyben egy elitellenes népszavazás

Donald Trump megválasztásával a reálpolitika és a kiszámatóság kerül előtérben az ideológia helyett, és ezzel kezelheti a konfliktushelyzeteket is – mondta Schmidt Mária Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a magyar–amerikai viszony változásáról, Európa szorult helyzetéről és kitért a közel-keleti válság lehetséges megoldásaira is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

Felemás mozgásokat láthattunk kedd reggel az ázsiai piacokon, ezt követően Európában jó hangulatban indult a kereskedés, de hamar elfogyott a lendület. Gazdasági események szempontjából idehaza az MNB kamatdöntése volt izgalmas, Amerikában pedig a friss lakáspiaci adatokra ajánlott ma figyelni. Az európai tőzsdéken egyre nagyobb mínuszok voltak megfigyelhetők, miután a piaci szereplőket aggasztja, hogy Oroszországban jóváhagyták a nukleáris elrettentésre vonatkozó változtatásokat. A magyar piac ebben a miliőben is alulteljesített, az esést az OTP részvénye vezette. A tengerentúlon a technológiai részvények teljesítettek jól a mai kereskedésben, élen az Nvidiával.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×