eur:
411.22
usd:
392.73
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Peking figyelmeztetett

Az "Egy Kína" elvének bármilyen megváltoztatása vagy sérülése hatással lesz a Tajvani-szorosban uralkodó békére és stabilitásra - figyelmeztetett szerdán a pekingi Tajvani Ügyek Hivatala.

 An Feng-san, a pekingi Tajvani Ügye Hivatalának szóvivője világossá tette: Tajvan kérdése Kína területi épségének és szuverenitásának kérdése.

"Az +Egy Kína+ elvének fenntartása a politikai alapja a kínai-amerikai kapcsolatok továbbfejlesztésének, és a Tajvani-szoros békéjének és stabilitásának sarokköve" - húzta alá An, nyomatékosítva: vége a kínai-amerikai kapcsolatok "egészséges és stabil" fejlődésének, ha ez az elv sérül.

Donald Trump megválasztott amerikai elnök a múlt hét végén beszélt arról, hogy Washingtonnak nem kell feltétlenül kitartania az "Egy Kína" elve mellett, ha nem tud megfelelő, például kereskedelmi egyezményt kötni Pekinggel. Ezzel ismét rálépett a kínaiak tyúkszemére. Korábban azzal haragította magára Pekinget, hogy fogadta Caj Ing-ven tajvani vezető telefonhívását.

Amerikai elnök csaknem negyven éve nem beszélt közvetlenül tajvani vezetővel, miután Washington megszakította hivatalos kapcsolatait Tajpejjel. Az Egyesült Államok továbbra is a magát az 1949-ben a kommunisták által megdöntött Kínai Köztársaság továbbvivőjének tekintő sziget fő fegyverszállítója, de hivatalos álláspontja a múlt század hetvenes évei óta az, hogy egyetlen Kína létezik, a Kínai Népköztársaság, amely Tajvant szakadár tartományának tekinti.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×