eur:
404.23
usd:
358.73
bux:
0
2025. május 1. csütörtök Fülöp, Jakab

A független jelölt áll nyerésre Ausztriában

A függetlenként induló, de a Zöldek pártjának támogatását élvező Alexander Van der Bellen vezet a leadott szavazatok 51,68 százalékával az ausztriai elnökválasztás vasárnap tartott, megismételt második fordulójában a hivatalos, előzetes eredmények szerint.

Az előzetes adatok szerint a választópolgárok 64,6 százaléka járult az urnák elé vasárnap.

Az ily módon leadott szavazatok közül Van der Bellen mintegy 2,1 millió kapott. Norbert Hofer, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) által támogatott jelölt 48,32 százalékot ért el, amely 1,92 millió voksot jelent.

Mintegy 700 ezer szavazatot azonban levélben adtak le, ezeket majd csak hétfőn reggel kilenc órákor kezdik el összeszámolni.

Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elismerte, hogy jelöltje, Norbert Hofer vereséget szenvedett az ausztriai elnökválasztás vasárnapi megismételt második fordulójában.

Herbert Kickl, az FPÖ főtitkára az ORF közszolgálati televízióban nyilatkozva gratulált a sikerhez a függetlenként induló, de a Zöldek pártjának támogatását élvező Alexander Van der Bellennek.

Norbert Hofer is gratulált ellenfelének a győzelemhez a Facebook közösségi oldalon. Ugyanakkor azt írta, "végtelenül szomorú vagyok, hogy nem sikerült, szívesen vigyáztam volna Ausztriára". A politikus bejegyzésében összetartásra szólította fel az osztrákokat.

Heinz-Christian Strache az FPÖ elnöke ugyancsak gratulált Van der Bellennek, és megköszönte a Hoferre szavazók voksát. Az osztrák közszolgálati televízióban azt mondta, hogy határozott félelemkampány folyt Hofer ellen, és döntőnek nevezte, hogy az Osztrák Néppárt (ÖVP) elnöke, Reinhold Mitterlehner Van der Bellent támogatta.

Az első fordulót áprilisban rendezték, akkor hatan indultak a tisztségért. A legtöbb szavazatot Norbert Hofer és Alexander Van der Bellen szerezte meg. Mivel az első fordulóban senki nem kapta meg a szavazatok abszolút többségét, egy hónap múlva megtartották a második fordulót kettejük között. A szoros küzdelemben Van der Bellen mintegy 31 ezer szavazattal előzte meg ellenfelét.

A szabadságpárt azonban választási visszaélésekre hivatkozva jogi úton támadta meg az eredményt, amelyet az alkotmánybíróság jóváhagyott és elrendelte, hogy az egész országban meg kell ismételni a szavazást. Az osztrák választások történetében példa nélküli eljárásról volt szó.

A második megismételt forduló eredetileg kitűzött októberi időpontját azonban elhalasztották. Az indoklás szerint számos hibásan leragasztott választási boríték miatt nem lehetett volna a szavazást jogszerűen és kifogástalanul lebonyolítani. Így december 4-e előtt immár negyedszerre kezdték meg kampányukat a jelöltek.

Címlapról ajánljuk
Speciális robotsebészet zajlik egy budapesti magánklinikán

Speciális robotsebészet zajlik egy budapesti magánklinikán

Mesterséges intelligenciát használó robot segítségével végeznek térd- és csípőprotézis műtéteket egy budapesti klinikán. A berendezéssel sokkal pontosabban tudják behelyezni az implantátumokat, így azoknak akár meg is duplázódhat az élettartama.

Megköttetett a nagy ukrán-amerikai kitermelési megállapodás

Az Egyesült Államok és Ukrajna aláírta az ásványkincsek kitermeléséről szóló partnerségi szerződést - jelentette be Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter helyi idő szerint szerdán. Február 28-ára már tervezték ugyanezt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.05. hétfő, 18:00
Szécsényi Bálint
az Equilor Befektetési Zrt.  elnök-vezérigazgatója
Ezeknek a településeknek nő ugrásszerűen a népessége - Hol vezethetik be a helyi önazonosság védelméről szóló törvényt?

Ezeknek a településeknek nő ugrásszerűen a népessége - Hol vezethetik be a helyi önazonosság védelméről szóló törvényt?

Bár az ingatlanszerzés korlátozásának bevezetése esetében végül visszavonulót fújt a kormány, a helyi önazonosság védelméről szóló törvény így is reflektorfénybe hozta a települések demográfiai folyamatait, ahol elsősorban nem a természetes szaporodáson, hanem a belföldi vándorláson van a hangsúly. A jogszabály alkalmazásának feltétele ugyanis az, hogy az önkormányzat rendeletben meghatározza a kívánatos lakosságszámot, amely nem lehet kevesebb, mint a rendelet hatályba lépésének évében irányadó lakosságszám. A jogvédelmi eszközök csak akkor alkalmazhatók, ha a település elérte ezt a küszöböt. Ennek kapcsán megnéztük, mely települések voltak azok, ahol 2024 és 2025 között növekedett a népességszám, ezek milyen arányúak voltak, és várhatóan hány települést érinthet majd a törvény.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×