eur:
413.25
usd:
403.38
bux:
81761.77
2025. január 11. szombat Ágota

Schäuble: a demagóg populizmus nem csak Amerika problémája

A demagóg populizmus nem csak az Egyesült Államok problémája, a politikai viták kultúrája a Nyugaton máshol is "aggasztó állapotban van" - írta Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter az amerikai elnökválasztással kapcsolatban a Bild című lapban csütörtökön közölt vendégkommentárjában.

Az Angela Merkel kancellár vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) egyik legtekintélyesebb politikusaként számon tartott 74 éves miniszter kiemelte, hogy a vitakultúra állapota "valós, gyakran gazdasági" tényezőknek tulajdonítható, ami nem új fejlemény. Az sem újdonság, hogy "vannak, akiknek csak lózungok jutnak az eszébe", új viszont a "valóságtól elszigetelt véleményburkok" kialakulása, amit leginkább az interneten lehet megfigyelni.

Az internet a demagógok táptalaja és játéktere, ahol az összeesküvés-elméletek és az elitelellenesség "veszélyes keveréke" alakul ki. Legfőbb jellemzője, hogy "teljesen mindegy, van-e igazságtartalma a kijelentéseknek, a lényeg az, hogy megfelelő hőfokra hevítsék a felháborodást" - írta Wolfgang Schäuble.

A politikusoknak önkritikusan meg kell vizsgálniuk, hogy az embereket miért ragadják magukkal az üres lózungok, a látszólag egyszerű megoldások és a "nyilvánvaló hazugságok". Részben biztos azért, mert a politikai vitákat és a döntéshozatali mechanizmusokat nemigen lehet követni, de annak is van szerepe, hogy a politikai, gazdasági és társadalmi elit "nem mutat mindig jó képet magáról" - tette hozzá a miniszter.

Arról, hogy ebben a helyzetben mit lehet tenni, Wolfgang Schäuble azt írta, hogy meg kell oldani a "valós problémákat", ami azonban nem mindig megy gyorsan, a társadalomnak pedig meg kell őriznie megoldás-orientált és belátó, ésszerű hozzáállását.

Ehhez "új megállapodásra" van szükség a viták résztvevői között - beleértve a parlamenti és a sajtóban folytatott viták résztvevői mellett mindazokat is, akik "egy gyors internetes kommentárral" járulnak hozzá a vitához -, így rögzíteni kell, hogy nem lehet figyelmen kívül hagyni "a 21. század világának összetettségét", és tudomásul kell venni, hogy "a leegyszerűsítésnek van egy alsó határa".

El kell fogadni, hogy a világot "legitim érdekek és nézőpontok sokasága" jellemzi, és "senki sem ette nagykanállal a bölcsességet", ezért mindenkinek készen kell állnia ismeretei bővítésére.

Amennyiben a viták résztvevői nyitottak a mások nézőpontja iránt és hajlandóak átgondolni saját álláspontjukat, nehezebben érvényesül a demagóg populizmus - írta Wolfgang Schäuble, hozzátéve, hogy a jogállami demokrácia fékeiben és ellensúlyaiban is lehet reménykedni.

Címlapról ajánljuk

Újabb front nyílt a német politika és Donald Trump között

Elutasította a német parlamenti pártok többsége a megválasztott amerikai elnök, Donald Trump követelését, hogy a tagállamok az eddigi két százalék helyett a a bruttó hazai termék (GDP) öt százalékára növeljék védelmi kiadásaikat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.13. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
Váratlan lehetőség pottyant világ egyik leggazdagabb térségének ölébe, de ez éppen egy új háborút hozhat el

Váratlan lehetőség pottyant világ egyik leggazdagabb térségének ölébe, de ez éppen egy új háborút hozhat el

2024 végén váratlanul összeomlott a Bassár el-Aszad vezette kormány Szíriában, ezzel pedig egy csapásra megváltozott az ország nemzetközi megítélése. Az előző rezsimmel bizalmatlan vagy teljesen elutasító politikai kapcsolatot fenntartó országok most szinte egymásnak adják át a kilincset Damaszkuszban tett látogatásaik során. A nagy lehetőségről nem akarnak lemaradni az Arab-félsziget gazdag kormányai sem, akik már régóta várták ezt a pillanatot. Korábban már okozott gondokat, hogy a közel-keleti országban külső hatalmak egymással versengtek a nagyobb befolyás megszerzéséért, kérdés, hogy megismételheti-e magát a történelem.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×