eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Új ENSZ-főtitkár: nem csak Európa jöhet szóba a menekültek elosztásánál

A menekültek befogadásának hatékonyabb elosztását szorgalmazza a világban az ENSZ jövő januárban hivatalba lépő új főtitkára - írta szombaton a Focus német hírmagazin.

António Guterres szerint a nemzetközi közösségnek sokkal jobban kellene támogatnia például Libanont, Törökországot és Jordániát. Ezeket az országokat a menekültek nagyvonalúbb és hatékonyabb elosztásával lehetne felszabadítani a jelenleg rájuk nehezedő óriási nyomás alól - nyilatkozta a volt portugál kormányfő, akit az ENSZ Közgyűlése csütörtökön választott meg egyhangúlag a szervezet új főtitkárává.

Guterres hangsúlyozta: a menekültek elosztásánál nemcsak Európa jöhet szóba befogadóként, hanem Észak-Amerika, Latin-Amerika és Ausztrália is. Egy hatékonyabb elosztási rendszer mintájaként Guterres szerint az 1970-es évek szolgálhat, amikor az egész nemzetközi közösség kiállt a Vietnamból hajókon menekülő tömegek megsegítése mellett.

A Focus hírmagazin szerint Guterres azt is szorgalmazza, hogy az ENSZ a jövőben némileg változtasson a gondolkodásmódján. A megválasztott főtitkár fontosnak tartja, hogy a világszervezet az eddigieknél sokkal keményebben dolgozzon azon, hogy megakadályozza a válságok kirobbanását. "A diplomácia feladata a konfliktusok megelőzése, de elő kell mozdítanunk az életkörülmények és a biztonság javítását, az emberi jogok érvényesülését, valamint meg kell fékeznünk a klímaváltozás következményeit is" - fejtette ki Guterres.

António Guterres 1995 és 2005 között az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságát (UNHCR) irányította. Jövő évtől a dél-koreai Ban Ki Muntól veszi át a világszervezet vezetői tisztségét.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×