eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória

Nem tetszett a jelentés, lejáratják a közvéleménykutatót

Két héttel az orosz parlamenti választások előtt "külföldi ügynöknek" minősítették az eddig függetlennek tartott Levada közvéleménykutató-központot. A cég szerint ezzel a megsemmisítésükre törekednek.

Eddig külföldön és belföldön is mértékadónak tartották, ám az orosz igazságügyminisztérium hétfőn „külföldi ügynöknek” nyilvánította az ország egyik legnagyobb közvéleménykutató és szociológiai szervezetét, a Levada Centert.

A „külföldi ügynök” jelzővel egy 2012-es törvény alapján bélyegezhetnek meg az orosz hatóságok olyan non-profit szervezeteket, amelyekről kiderül, hogy politikai tevékenységet folytatnak és külföldről is kapnak pénzt.

Az ellentmondásos törvény azt is előírja, hogy a „külföldi ügynöknek” minősített szervezetnek magát is így kell neveznie. Korábban már felfüggesztették a GOLOSZ független választási megfigyelő szervezetet és irodáiban és a dolgozók otthonaiban is házkutatásokat tartottak.

A Levadát már 2013-ban figyelmeztették, hogy megkaphatja az „idegen ügynök” besorolást, amiért a központ bevallása szerint költségvetése körülbelül 1,5-3%-át külföldről kapta. A Levada ezek után felfüggesztette a külföldi pénzek elfogadását, bár azzal érvelt, hogy nem politikai tevékenységre kapott támogatást, hanem szociális felméréseket rendeltek meg tőle.

Ennek ellenére néhány héttel az orosz parlamenti választások előtt most mégis azzal vádolták meg, hogy „a Pentagon pénzeli”, mert kapocsolatot tartott fent az amerikai Wiscounsin Egyetemmel. Többet között az amerikai egyetem megrendelésére mérte fel a Levada, hogy mi az oroszok véleménye lakáskörülményeikről, a külpolitikáról, az Egyesült Államokról és az ukrajnai konfliktusról.

Az amerikai védelmi minisztériumot említő panaszt az ellentmondásosan megítélt ukrajnai Majdan mozgalom ellenében Oroszországban létrehozott Antimajdan szervezet nyújtotta be a közvéleménykutató ellen, amely határozottan tagadta, hogy „ügynöki tevékenységet” folytatott volna.

Ugyanakkor a Levada Center volt az, amely néhány napja azt közölte, hogy a választások előtt néhány héttel jelentősen visszaesett a Vlagyimir Putyint támogató Egységes Oroszország kormánypárt támogatottsága.

A szervezet szerint már csak az oroszok 31 százaléka szavazna a pártra, 8 százalékkal kevesebb mint júliusban és 18 százalékkal kevesebben, mint 2011-ben, a legutóbbi választások után.

Bár Putyin elnök népszerűsége töretlen, többszázezren sürgették a gazdasági kérdésekben csetlő-botlónak tartott Dmitrij Medvegyev miniszterelnök leváltását.

Lev Gudkov, a közvéleménykutató igazgatója azt mondta: ha nem tudják jogi úton megsemmisíteni az őket „külföldi ügynöknek” minősítő döntést, akkor „likvidálhatják” a szervezetet, mert ilyen bélyeggel nem lehet szociológiai kutatásokat és felméréseket végezni.

Gudkov szerint a hatóság azt tartja politikai tevékenységnek, hogy a központ közvéleménykutatásokat végez és azok eredményét nyilvánosságra hozza. A külföldi pénzeket pedig marketing kutatásokra kapták - mondta.

A Levada egy másik vezetője azt mondta: feladják az együttműködést külföldi szervezetekkel, hogy visszavonassák az „idegen ügynök” minősítést, mert „elsősorban az orosz piacra dolgoznak”.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×