eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma

Egy éve tart a menekültválság

Egy évvel ezelőtt jelent meg a világsajtóban és sokkolta Európát Ajlannak, a tengerbe fulladt szíriai kisfiúnak a török tengerparton fekvő élettelen testéről készült fotó - emlékeztetett az elmúlt év menekültválságának fontosabb eseményeit összefoglalva az AFP francia hírügynökség.

 Az ezt követő egy évben egy rövid ideig tartó szakaszt, a Németország nyomására történt határnyitást korlátozó intézkedések egész sorozata követte Európai Unió-szerte.

2015. szeptember 2-án az EU "kapuja", Kósz görög sziget partjai felé tartva felborult egy szíriai menekülteket szállító túlzsúfolt hajó a dél-törökországi divatos üdülőhely, Bodrum magasságában. A hajótörésben a kis Ajlan Kurdi, anyja és fivére, valamint kilenc másik szíriai menekült életét vesztette. Az arccal a parton fekvő hároméves gyermekről készült fotók az egész világot sokkolták.

S miközben Európa a második világháború óta egyik legsúlyosabb menekültváltságát élte, Berlin enyhítette a szíriai állampolgárokra vonatkozó befogadási szabályokat, és nem küldte vissza őket abba az országba, amelyben beléptek az unió területére.

Németországba, amely rekordszámú - összesen 1,1 millió - menedékkérőt fogadott be 2015-ben, csak a szeptember 5-6-i hétvégén több mint 20 ezer migráns érkezett. Előző nap Ausztria - Berlinnel egyeztetve, s példa nélküli módon - beleegyezett, hogy megkönnyíti a Magyarországon rekedt több ezer migráns fogadását és Németországba történő szállítását. Magyarországra augusztusban mintegy 50 ezer ember érkezett - emlékeztetett az AFP.

Angela Merkel német kancellár felszólította európai partnereit, hogy nyissák nagyobbra a kapukat az Európa bejárata előtt tolongó menekültek tízezrei előtt. Hosszas csűrés-csavarás után Franciaország beleegyezett, hogy két év alatt 24 ezer menekültet, Nagy-Britannia pedig öt év alatt 20 ezer szíriait fogad be.

A szinte túlcsordulásig megtelt Németország szeptember 13-án ismét életbe léptette a határellenőrzést, hogy "kordában tartsa" a Balkánról érkező több tízezres menekültáradatot, felfüggesztve a szabad mozgást az unió területén. A hirtelen fordulatot logisztikai gondok, illetve Angela Merkel saját politikai táborának elégedetlensége váltotta ki.

Berlinnek a határellenőrzéssel kapcsolatos döntése rövidesen követőkre akadt, elsősorban a kelet-európai országokban, amelyek már hetek óta elutasították a német javaslatot, hogy a menekülteket kvóták szerint osszák szét az unió 28 tagállamában. A tranzitországok közül Ausztria, Csehország, Szlovákia visszaállította a határellenőrzést. A schengeni határ két legfontosabb beléptető országa, Magyarország és Szlovénia drótkerítést építtetett az érintett határszakaszon - írja az AFP.

Orbán Viktor miniszterelnök kezdeményezésére új törvényt fogadott el az országgyűlés, amely lehetővé teszi, hogy katonákat küldjenek a határra és letöltendő börtönnel büntessék az illegális határátlépést. A miniszterelnök később bejelentette, hogy népszavazást tartanak a bevándorlóknak a tagországok közötti megosztására vonatkozó uniós terv ellen, a referendumot október 2-ra írták ki.

Több kelet-európai és balkáni ország - mindenekelőtt Macedónia, Szlovénia, Szerbia és Horvátország - 2016. februárjában lezárta a határokat az illegális bevándorlók és a menekültek előtt.

2015-ben - a második világháború óta rekordszámú - egymillió migráns érkezett Európába a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) és az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) december végi közleménye szerint.

Legtöbbjük - több mint 821 ezren - Görögországon keresztül érkeztek a tengeren - közölte az IOM és az UNHCR, amelyek szerint mintegy 3700 menekült és illegális bevándorló veszett a tengerbe egy év alatt.

2016 márciusában az EU és Törökország vitatott megállapodást kötött egymással, amelynek értelmében valamennyi, március 20-a után érkezett illegális bevándorlót és menedékkérőt - hacsak nem kapnak menedékjogot - visszaküldik Törökországba. Azóta csökkent a Balkánon és Kelet-Európán átutazó migránsok száma. A megállapodás azonban veszélyben van, Törökország ugyanis a felmondásával fenyeget, ha Brüsszel nem biztosít vízummentességet az állampolgárainak.

A menekültáradat nagyobb része azóta Olaszországon keresztül érkezik. A 2016 januárja óta a Földközi-tengeren érkező 207 ezer illegális bevándorló és menekült közül több mint 112 ezer Olaszországba érkezett, és 3165 fulladt a tengerbe az IOM által augusztus végén közzétett adatok szerint.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×