eur:
409.71
usd:
389.12
bux:
79096.82
2024. november 20. szerda Jolán

Miért utazott váratlanul Bagdadba az amerikai védelmi miniszter?

Váratlanul Bagdadba látogatott az amerikai védelmi miniszter, hogy tárgyaljon az iraki vezetőkkel az Iszlám Állam (IÁ) kezén lévő Moszul elleni offenzíva részleteiről.

A be nem jelentett vizitre két nappal az után került sor, hogy az iraki hadsereg a dzsihadista szervezettől visszafoglalt egy fontos légi támaszpontot az észak-iraki város közelében.

Amerikai tisztségviselők közölték, hogy Ashton Carter az iraki fővárosban Haider al-Abádi kormányfővel, Háled al-Obeidi védelmi miniszterrel, valamint Sean MacFarland amerikai főparancsnokkal, az IÁ ellen szerveződött, Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció vezetőjével is találkozik. A megbeszélések napirendi pontjai között az IÁ elleni harc következő lépései szerepelnek, különös tekintettel a dzsihadisták által 2014 nyarán elfoglalt Moszul visszafoglalására.

Az iraki kormányerők szombaton jelentették be, hogy visszaszerezték az ellenőrzést a Moszultól 60 kilométerrel délre található kajarai támaszpont felett, amely jó kiindulópontként szolgálhat az észak-iraki település felszabadításához. Amerikai tisztségviselők elmondták, hogy vasárnap egy csapat amerikai katona érkezett Kajarába, hogy felmérje a helyszínt, majd még aznap távozott is onnan.

Carter hétfőn közölte: amerikai tanácsadók szükség esetén készek segítséget nyújtani az iraki csapatoknak, amikor azok megkezdik Moszul körbevételét.

Egy amerikai védelmi tisztségviselő elmondta, hogy a Pentagon az IÁ elleni iraki harc tekintetében 10 kezdeti célt határozott meg, és Kajara visszafoglalásával ezek maradéktalanul megvalósultak.

Az IHS amerikai kutatóintézet vasárnap közzétett elemzése szerint az IÁ által ellenőrzött iraki és szíriai területek nagysága 12 százalékkal, 68 300 négyzetkilométerre csökkent az idei év első felében. A jelentésből kiderül az is, hogy tavaly egész évben 14 százalékos volt a dzsihadisták területvesztése. A szélsőséges szervezetnek ezzel együtt jelentős bevételkiesést is el kellett könyvelnie: míg tavaly - év közepén - még havonta 80 millió dollár (csaknem 23 milliárd forint) volt a jövedelme, addig ez az összeg idén márciusra 56 millió dollárra (nagyjából 16 milliárd forintra) zsugorodott. Március óta ez a szám minden bizonnyal további legalább 35 százalékkal csökkent - mondta az IHS egyik elemzője.

Címlapról ajánljuk
Tálas Péter: Putyin nagyon alacsonyra tette a nukleáris fegyverek bevetési küszöbét

Tálas Péter: Putyin nagyon alacsonyra tette a nukleáris fegyverek bevetési küszöbét

A nukleáris doktrína módosítása inkább csak a stratégiai kommunikáció része az orosz vezetés részéről, az eszkaláció most nem tűnik valószínűnek – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont John Lukacs Intézetének egyetemi docense. Hozzátette: ha a helyzet nukleáris konfliktussá fokozódna, abba belebukna a Putyin-rendszer, márpedig az orosz elnök abban érdekelt, hogy a jelenlegi rezsim minél tovább hatalmon maradhasson.

Titkosszolgálati jelentés: Oroszország vissza akarja szerezni az ellenőrzést Közép- és Kelet-Európa felett

A cseh Biztonsági Információs Szolgálat igazgatója közölte: az orosz titkosszolgálatok már most előkészítik a terepet ahhoz, hogy az ukrajnai háború lehetséges befejezése után megerősítsék Oroszország befolyását Csehországban. Michal Koudelka elutasította az orosz titkosszolgálatok képességeinek alábecsülését, szerinte a világ legjobbjai közé tartoznak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24 csoport alapító tulajdonosa
Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Miután megkapta az Egyesült Államoktók az engedélyt, Ukrajna rögtön lecsapott nagy hatótávolságú ATACMS-rakétákkal Oroszország Brjanszki területén, ahol egy lőszerraktárat ért támadás. Később nagy hatótávolságú drónokkal is támadás érte Oroszországot, ezúttal a Voronyezsi területet. Oroszország eközben megváltoztatta nukleáris doktrínáját, ami több ponton is kiterjesztette az atomfegyverek bevetésének lehetőségét. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz–ukrán háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×