eur:
411.11
usd:
392.25
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér

Felfüggesztett börtönt kapott a LuxLeaks-botrány két vádlottja

Felfüggesztett börtönbüntetést kapott szerdán az úgynevezett LuxLeaks-botrány perének két vádlottja, akik Luxemburg nemzetközi vállalatoknak nyújtott adókönnyítéseit felfedő több ezer dokumentumot szivárogtattak ki. A per harmadik vádlottját felmentették.

Antoine Deltour és Raphael Halet, a PriceWaterhouseCoopers (PwC) könyvvizsgáló cég korábbi alkalmazottjai 12, illetve 9 hónap felfüggesztett börtönbüntetést kaptak. Az ítélet ellen 40 napig lehet fellebbezni.

Deltour az AFP francia hírügynökségnek küldött elektronikus levelében közölte: fellebbez, mert szerinte az ítélet "figyelmeztetésként" értelmezhető a kiszivárogtatók számára.

A könyvvizsgáló cég alkalmazottai ellen egyebek közt lopás, üzleti titkok nyilvánosságra hozatala, a szakmai titoktartás megsértése és adatokhoz való illetéktelen hozzáférés miatt emeltek vádat, és akár 10 év szabadságvesztésre is ítélhette volna őket a bíróság.

A harmadik vádlottat, Edouard Perrin újságírót minden vád alól felmentették. Perrin még 2012-ben, a francia közszolgálati csatorna, a France 2 egyik műsorában elsőként hozta nyilvánosságra, hogy a nagyhercegség éveken át több száz vállalat számára teremtett lehetőséget az egyébként külföldön fizetendő adóterheik minimalizálására. Őt cinkostársként üzleti titkok nyilvánosságra hozatala, szakmai titoktartás megsértése és bizalmas dokumentumok illetéktelen birtoklása vádjával állították bíróság elé.

A LuxLeaks-botrány nem sokkal Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnökének - volt luxemburgi kormányfő - 2014. novemberi hivatalba lépését követően robbant ki, miután oknyomozó újságírók a kiszivárgott iratok alapján feltárták, hogy Juncker

miniszterelnöksége alatt a nagyhercegség adóhivatala gyakorlatilag ipari léptékben tette lehetővé multinacionális vállalatok számára,

hogy a máshol keletkezett bevételeik után, elvben más országokban fizetendő adójukat Luxemburgban róják le, de csak a töredékében.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet a Gazprom szállít, a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli az energiacég pénzügyeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×