Gyévai Zoltán közölte: a vízummentesség megadásának feltételeként az amerikaiak olyan utasinformációkhoz szeretnének hozzájutni az új uniós tagállamoktól, amelyek kiadását semmilyen eddigi megállapodás, de még az amerikai törvények sem teszik lehetővé.
Az Egyesült Államok példátlanul széles körű adatszolgáltatásra akarja kötelezni az EU új tagállamait, köztük Magyarországot - fogalmazott a szakértő.
A Bruxinfo elemzője szerint ez azért is jelent problémát, mert Amerika kétoldalú alapon közelíti meg a kérdést, és kihagyja az Európai Bizottságot, noha az Európai Unió elvárná, hogy Washington egységesen kezelje a tagállamokat.
Jogi kérdésről van szó, az EU-ban ugyanis közös a vízumpolitika, erről azonban nagyon nehéz meggyőzni az Egyesült Államokat - tette hozzá.
Gyévai Zoltán hangsúlyozta: az uniós jog nem teszi lehetővé, hogy az egyes tagállamok aláírjanak egy ilyen szerződést, így az országok harapófogóba kerültek: ha nem írják alá a szerződést, akkor marad a vízumkötelezettség, ha aláírják, akkor az Európai Bizottság indíthat ellenül jogsértési, kötelezettségszegési eljárást.
Hanganyag: Nagy Tamás