eur:
406.61
usd:
378.12
bux:
76576.72
2024. november 7. csütörtök Rezső
Nyitókép: Jake Warga/Getty Images

Szinte csábítják az ukránok az orosz oldalon harcoló észak-koreai katonákat

Új részletek derültek az ukrán erők és az Oroszországba vezényelt észak-koreai katonák első összecsapásáról. Ukrán illetékesek a héten megerősítették, hogy a kurszki régióban megtámadták a Moszkvával szövetséges ország katonáit.

Amikor Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a hét elején azt mondta, hogy már 11 ezer észak-koreai katona van az országával határos, orosz kurszki régióban, még csak annyi szivárgott ki, hogy az ukrán erők támadást intéztek ellenük. Később Andrij Kovalenko, a külső elhárítás vezetőjének Telegram-posztjából már az is kiderült, hogy hogyan: aknavetőkből nyitottak tüzet rájuk.

Az ukránok egy koreai nyelvű videót is kiadtak, amiben megadásra hívják fel a katonákat. Egy új fogolytábort mutatnak benne, ahová hamarosan megérkeznek a KNDK-ból jött első „megszállók”, és ahol „nagy, fűtött helyiségek, ágyak és napi három meleg étel” várja „az életet választó” hadifoglyokat. A kényelmes ágyakon feltűnik két macska is, mintegy jelezve az emberséges bánásmódot.

Az Independent című lap szerint sok észak-koreai azért vállalta a veszélyt, mert első ízben külföldre utazhat és komoly összeget – egy más forrás szerint havi kétezer dollárt – kereshet, aminek azonban 90 százaléka a phenjani államkasszába vándorol.

Az észak-koreaiak vezénylése előtt már heteken át folyt a spekuláció arról, hogy milyen képzettségűek és milyen ütőerőt képviselnek, és hogy esetleg csak arra használják fel őket az oroszok, hogy bedobják őket az úgynevezett „húsdarálóba”.

Egyes nyugati szakértők elitkatonáknak nevezték őket – bár csak Phenjan hadseregének más egységeihez képest. Felvetették, hogy nem képezték ki őket az internet alapú modern kommunikációs eszközök vagy akár a drónok használatára, amiben az ukránok és az oroszok is nagy jártasságra tettek szert.

Kovalenko ukrán hírszerzőfőnök egy másik posztban már arról írt, hogy éppenséggel a drónok irányítására tanítják be az orosz egyenruhába bújtatott észak-koreaiakat. A Háborús Szemle, a Vojennoje Obozrenyije című orosz katonai lap, amely az interneten a Topwar.ru név alatt fut, közben gunyorosan kommentálta az ukrán védelmi miniszter, Rusztem Umerov állítását arról, hogy a koreaiakat burjátoknak nevezik.

A cikk említi, hogy „több tízezer olyan koreai létezik, aki orosz állampolgár, aki már az ukrajnai konfliktus előtt is az volt”. Nem világos, hogy ezzel azt akarta-e sugallni, hogy nem is küldenek észak-koreai katonákat az ukrán határra, amikor azt még Putyin elnök sem tagadta.

Egy idézetet is közölt Umerov ukrán minisztertől, amelyről nem volt világos, hogy az állítólagosan megtörtént összecsapásra utalt-e és amely szerint az „nem volt rendszerjellegű. Azonosítani kell a halottakat és a foglyokat, hogy meg tudjuk nevezni a veszteségeket”.

A Topwar.ru szerint az „ukránok gerjesztik az észak-koreai témát, hogy katonai segítséget kapjanak Dél-Koreától”. Az ukránok szerint viszont az „álburjátok” bevetésével Moszkva számára elkerülhető a további orosz nemzetiségűek mozgósítása.

Címlapról ajánljuk
Könyörtelen valóság: így néz ki a szlovák nyelvtörvény-módosítás

Könyörtelen valóság: így néz ki a szlovák nyelvtörvény-módosítás

Kiszivárgott a szlovák kulturális tárca által tervezett nyelvtörvény-módosítás normaszövege. A tervezet egyelőre nem végleges, de a Napunk hírportál által közölt részletek alapján a módosítás a Szlovákiában élő nemzetiségek, így a felvidéki magyarok számára is jelentős hátrányokkal járna. A Magyar Szövetség szerint „elvadult ötlethalmazról” van szó.

Szakértő Trump gazdaságpolitikájáról: az amerikai-kínai kereskedelmi háború globális eszkalációjára lehet számítani

Az elnökség első száz napjában az elsődleges feladat az árszínvonal csökkentése lehet - vélekedett az InfoRádióban Horváth Sebestyén az Oeconomus Gadzaságkutató Alapítvány kutatója. Szerinte nincs miért félni Európában a második Trump-regnálástól, azonban az amerikai-kínai kereskedelmi viszony okozhat még gondokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.07. csütörtök, 18:00
Magyarics Tamás
külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora
Amerikai elnökválasztás 2024: Trump hatalmasat győzött, de még tart a Képviselőházért vívott harc

Amerikai elnökválasztás 2024: Trump hatalmasat győzött, de még tart a Képviselőházért vívott harc

A mai nappal pont került a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldőlt, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak fogják hívni. Trump hatalmas lendülettel indult: behúzta Észak-Karolinát és Georgiát is, magyar idő szerint szerda reggel 7:20 körül Pennsylvaniát is megnyerte, ezzel győzött a választáson. Később az összesítés alapján világossá vált: Trump minden billegő államot megnyert. Úgy néz ki, a törvényhozásban is többsége lehet a Republikánus Pártnak, de még tart a számlálás. A szenátust már behúzták a republikánusok. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×