Súlyos károkat okozna Magyarországnak az orosz energiáról való teljes leválás Hernádi Zsolt Mol-elnök-vezérigazgató szerint; a jövedelmezőség megszűnne, az olajért pedig évente 5-600 millió dollárral többet kéne fizetni.
Ismert, az uniós terv szerint 2027-re kellene leválniuk a tagállamoknak az orosz energiahordozókról.
Mint az ATV-nek adott interjúban elmondta, bízik abban, hogy hosszú távon a piac, vagyis a józan ész győz.
Meglátása szerint a térségbeli, tengerparttal nem rendelkező országok kiszolgáltatottak, rászorulnak az orosz energiára, a nyugat könnyen beszél az alternatív infrastruktúra birtokában, de például Csehország helyzete is alapból jobb, mivel fekvése miatt alternatív vezetékeket tud kiépíteni.
Ettől független Krím orosz megszállása óta a Mol már növeli az adriai kapacitást, amelyet Szlovákiával is megoszt, igaz, ennek nagy akadálya a horvát áremelés, amely 2022 nyarán bekövetkezett.
Nem cáfolta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azon véleményét sem, hogy az orosz olaj nélkül nem kielégíthető a hazai üzemanyagigény sem.
Elméletileg lehetségesnek nevezte a horvát LNG-hozzáférést, de a gyakorlatban hiányoznak a kompresszorállomások.
Jelezte még, szakmai szinten jó a kapcsolat mind az ukrán, mind a fehérorosz, mind az orosz kollégákkal, de "a politika bármikor felülírhat mindent".
Szerinte az uniós tilalmi terv még abból a szempontból is rossz, hogy az orosz olaj kerülőúton úgyis eljut Európába - a Távol-Keleten keresztül, felesleges környezeti terhelést jelentve.