Ahogy arra számítani lehetett, a múlt év negyedik negyedévében tapasztalt mélypont után 2025 első negyedévében enyhe bizakodás mutatott a VOSZ hangulatindexe – mondta az InfoRádióban Perlusz László főtitkár, hozzátéve: a szövetség tagvállalatai körében végzett negyedéves reprezentatív felmérés alapján egy szignifikáns növekedés látható, ami számokra lefordítva annyit tesz, hogy amíg a múlt év végén a VOSZ barométer negatív, tehát 50 százalék alatti tartományban, 47 százalékon állt, mostanra 51 százalékra nőtt. A részletet illetően elmondta: talán a legnagyobb mértékben a beruházások alindex emelkedett, 24 százalékról (szintén mélypont) 36 százalékra, kismértékben javult az üzleti hangulat, 54-ről 57 százalékra, és szinten maradt a vállalkozások pénzügyi helyzete.
Mint mondta, érezhetően „túl vagyunk 2024-en, a vánszorgó, nagyon-nagyon lassú, 0,5 százalékpontos növekedésen, ami a hazai kkv-k tekintetében talán még nehezebb volt, és most már mindenki a megélénkülő növekedés lehetőségét látja maga előtt. Perlusz László szerint a bizakodásban szerepet játszhat, hogy beindultak olyan programok is, mint a Demján Sándor program, amely minden területén segíti a vállalkozásokat; akár a tőkehelyzetét a finanszírozáshoz, vagy a hitelhez jutását, akár adminisztrációban is segít, és általa a digitális világ felé is meg tudják tenni az első lépést – sorolta.
Arra a kérdésre, hogy mi az, amitől még mindig tartanak a vállalkozások, a VOSZ főtitkára elmondta: az ország gazdaságával kapcsolatban az első helyen még mindig az infláció áll. Szerinte ez annyiban lehet meglepő, hogy – bár az utóbbi egy-két hónapban „eléggé veszedelmesen” kezd felgyorsulni, ezért is került sor hathatós intézkedésekre –, a 2023-at jellemző „vágtató”, két számjegyű infláció visszaszorult. „(…) De azért további problémák is vannak” – folytatta a szakember, példaként említve a magas adókat, járulékterheket, a munkaerőnek a terheit, illetve szavai alapján van még egy erőltetett bérfelzárkóztatás, vagyis a minimálbér, a garantált bérminimum erősebben nő, mint azt a termelékenység indokolná. A felmérés alapján szintén gondot jelent a kiszámíthatatlanság, ami áthatja az egész gazdaságot, tervezhetetlenné téve a termelést és szolgáltatásnyújtást. „Olyan magas kockázati felárakat kell beépíteni a termelésbe, amit sokszor a fogyasztók már nem bírnak el” – magyarázta.