eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 28. szombat Kamilla
Nyitókép: GVH

Új célpontja akadtak a GVH-nak, röpült a bírság

Egy a növényvédő gépek felülvizsgálatával foglalkozó franchise rendszert vizsgált a Gazdasági Versenyhivatal és megállapította, hogy a rendszert működtető MANOK-Növényorvos Kft. bizonyos kikötések révén a piac felosztására és az árak rögzítésére irányuló versenykorlátozó célú jogsértést követett el.

Azt írták, a növényvédő szerek kijuttatására szolgáló növényvédő gépeket jelentős környezeti kockázatukra tekintettel időszakonként kötelező átvizsgálni. Ezzel összefüggésben a MANOK-Növényorvos Kft., amely a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara, illetve egyes területi szervei tulajdonában áll, egy franchise (jogbérleti) rendszert hozott létre, a NGEÁ (Növényvédő Gép Ellenőrző Állomás) hálózatot, amelynek tagjai országos lefedettséggel biztosították ezen vizsgálat elvégzését a növényvédő gépek üzemeltetőinek - olvasható a közleményben.

Kezdetben kizárólag e hálózat tagjai végezték a felülvizsgálati tevékenységet, később azonban más vállalkozások is megjelentek ezen a piacon, végül pedig a MANOK-Növényorvos Kft. idén megszüntette az NGEÁ franchise rendszert - tették hozzá.

A tájékoztatás szerint a versenyhatósági vizsgálat megindítására azért volt szükség, mert a GVH a franchise rendszert alkotó megállapodásokkal kapcsolatban több olyan kikötést is azonosított, amelyek

felvetették a versenykorlátozó megállapodások tilalmának megsértését.

A helyszíni kutatásokkal megindított versenyfelügyeleti eljárás alapján a GVH Versenytanácsa megállapította, hogy a MANOK-Növényorvos Kft. 2016. április 1-től 2023. december 31-ig az általa működtetett NGEÁ franchise rendszer keretében alkalmazott, a kötelező növényvédő gép felülvizsgálati tevékenység területi alapon történő korlátozására, illetve 2016. április 1-től 2023. május 1-ig a kötelező növényvédő gép felülvizsgálati tevékenységgel kapcsolatos árak meghatározására vonatkozó kikötések révén a piac felosztására és az árak rögzítésére irányuló versenykorlátozó célú jogsértést követett el.

A GVH Versenytanácsa végül 5,25 millió forint bírságot szabott ki a vállalkozásra.

A GVH-nak nem elsődleges célja a bírságolás, ezért számos együttműködési lehetőséget kínál a vállalkozásoknak. Aktív együttműködéssel az eljárások során jelentősen mérsékelhető a bírság összege - áll a közleményben.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×