A kínai autógyártók fokozzák a hibrid járművek exportját Európába, és újabb modelleket terveznek a kulcsfontosságú piacra, ami rávilágít az Európai Unió elektromos járművekre vonatkozó vámtarifáinak korlátaira - írja a Reuters cikke nyomán a penzcentrum.hu.
Az EU által bevezetett, az olcsó kínai járművek elleni védővámok nem vonatkoznak a hibridekre, ez pedig lehetővé teszi a nagy márkák számára a régióban való további terjeszkedést. Bizonyos gyártók emellett áttelepítik az összeszerelést Európába, hogy tovább csökkentsék a vámterheket.
Murtuza Ali, a Counterpoint Research elemzője a lapnak azt mondta:
"A növekedést a kínai autógyártók részéről az a tendencia hajtja, hogy a plug-in hibridekre (PHEV) váltanak, hogy elkerüljék az új EU-s vámokat a Kínából érkező akkumulátoros EV-kre (BEV)".
A szakértő szerint a kínai hibrid-export Európa felé idén 20 százalékkal nőhet, jövőre pedig tovább fokozódhat az ütem.
Októberben lépett életbe az EU 45,3 százalékos vámja a kínai elektromos járművekre, ami az Európai Bizottság szerint az igazságtalan állami támogatások ellensúlyozására szolgál, és ami évi 3 millió darabos többletgyártási kapacitást eredményeztek Kínában. Az EV-importokkal kapcsolatos szubvencióellenes vizsgálatok, valamint a kínai gazdasági lassulás miatti csökkenő autóeladások arra késztettek néhány autógyártót, hogy európai stratégiájukat a hibrid exportokra helyezzék át - írják.
A hibrid járművek egyre népszerűbbek, mivel a vásárlók költséghatékony kompromisszumként tekintenek rájuk a hagyományos és teljesen elektromos autók között.
A hibrid autók Európába irányuló exportja július és október között megháromszorozódott az előző év azonos időszakához képest, elérve a 65 800 darabot a China Passenger Car Association adatai szerint. Ez hozzájárult ahhoz, hogy a plug-in és hagyományos hibridek a harmadik negyedévben Kína összes európai autóeladásának 18 százalékát tették ki, szemben az első negyedévi 9 százalékkal. Ezzel szemben az EV-k szállításának aránya ugyanebben az időszakban 62 százalékról 58 százalékra csökkent.
A szakértők szerint a tendencia várhatóan erősödni fog. Kína 2023-ban megelőzte Japánt, ezzel a világ legnagyobb autóexportőrévé vált, tovább növelheti a kivitelt, megoldva ezzel a hazai túltermelés okozta problémát.