Az INA 49,08 százaléka a Molé, a magyar olajtársaság rendelkezik az irányítói jogokkal is a vállalatban. A cég 44,84 százaléka a horvát állam tulajdona.
A vállalat eredménybeszámolója szerint az olajiparban kiemelten figyelt, újrabeszerzési árakkal becsült (CCS), tisztított EBITDA (kamatfizetés, adózás, értékcsökkenés és amortizáció előtti eredmény) egyszeri tételek nélkül elérte 344 millió eurót, ami 5 százalékkal több, mint 2023 első három negyedévében.
A tőkeberuházások Horvátországra összpontosultak, ahol négy új kutat fúrtak a Sava-07 kutatási blokkban, amelyben az INA 40 százalékos részesedést szerzett.
A finomítás és marketing szegmens eredményei - ideértve az ügyfélszolgálatot és a kiskereskedelmi értékesítést is -
elsősorban a pozitív piaci folyamatoknak és a jobb nagykereskedelmi árréseknek köszönhetően javultak.
A beruházások értéke 215 millió euróra emelkedett, a rijekai finomító korszerűsítése 91 százalékos készültséget ért el. Az erős beruházási ciklus következtében a nettó adósságállomány 28 százalékos tőkeáttételi mutató mellett 618 millió euróra nőtt.
Ortutay Zsuzsanna, az INA igazgatótanácsának elnöke a közleményben rámutatott: a stabil olaj- és gázárakkal 2024 harmadik negyedévében javult a kiskereskedelmi és nagykereskedelmi árkörnyezet, az ellátás biztonsága pedig továbbra is megkérdőjelezhetetlen maradt a rijekai finomító stabil működésével.
"A tavalyinál valamivel kedvezőbb turisztikai szezonban is jelentős fennakadások nélkül sikerült kielégíteni a növekvő piaci keresletet" - emelte ki. Elmondása szerint az INA eredménye erős maradt, az olaj- és gázkutatási, valamint kitermelési tevékenység növekszik, és továbbra is a legnagyobb pénztermelő, amelyhez a kiskereskedelem egyre nagyobb mértékben járul hozzá. Az üzemanyag-értékesítés mellett a nem üzemanyag-értékesítések növekedése is sikeresen folytatódott, köszönhetően a kínálat bővülésének és a javuló eladásoknak.