eur:
414.77
usd:
400.4
bux:
78665.14
2024. december 20. péntek Teofil
Nyitókép: Flickr / Gideon Benari

Javította Olaszország adósosztályzatának kilátását a Fitch

Felminősítés megnövekedett valószínűségére utaló pozitívra javította az eddigi stabilról Olaszország adósosztályzatának kilátását a Fitch Ratings, mindenekelőtt azzal indokolva a lépést, hogy az utóbbi időszak belpolitikai stabilitása megteremti a középtávú gazdasági és költségvetési tervezhetőség alapjait.

A nemzetközi hitelminősítő a péntek éjjel Londonban bejelentett döntéssel egy időben megerősítette Olaszország hosszú futamidejű külső szuverén adósságszolgálati kötelezettségeinek "BBB" szintű, befektetési ajánlású besorolását.

Az osztályzati kilátás pozitívra javításához fűzött indoklásában a Fitch kiemelte: az utóbbi időszak erősödő költségvetési teljesítménye és az Európai Unió költségvetési szabályai melletti kormányzati elkötelezettség mérsékelheti az egyébként kivételesen magas olasz államadósságból eredő középtávú költségvetési és finanszírozási kockázatokat.

A hitelminősítő közölte: mindezek alapján az előző osztályzati felülvizsgálatban szereplő 4,7 százalékról 3,7 százalékra csökkentette a hazai össztermékhez (GDP) mért idei olasz államháztartási hiányra szóló előrejelzését, az elsődleges költségvetési mérlegben pedig egyensúlyi helyzetet vár 2024-re.

A Fitch 2025-re 3,2 százalékos, 2026-ra 2,7 százalékos GDP-arányos olasz államháztartási deficitet valószínűsít.

A hitelminősítő hangsúlyozza, hogy az olasz államadósságráta csaknem 20 százalékponttal csökkent a 2020-ban mért tetőzés óta, és Olaszország egyike azon kevés euróövezeti gazdaságoknak, amelyeknek sikerült a koronavírusjárvány előtti szintekre mérsékelniük államadósságrátájukat.

A cég előrejelzése szerint a hazai össztermék arányában számolt olasz államadósság 2028-ban 135,4 százalékra csökken a 2026-ra várt 136,3 százalékról, de még így is több mint kétszeresen haladja majd meg a Fitch által a "BBB" besorolási sávban nyilvántartott szuverén adósok 55 százalékos mediánját.

A hitelminősítő hangsúlyozza ugyanakkor, hogy a 2022-es parlamenti választások óta Olaszországban viszonylag stabil belpolitikai környezet jött létre, és ha ez a stabilitás fennmarad, az alapot teremt a további költségvetési konszolidációhoz.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EU-elnökséget értékelő brüsszeli tájékoztatón: nincs egyetértés a háború ügyében

Orbán Viktor az EU-elnökséget értékelő brüsszeli tájékoztatón: nincs egyetértés a háború ügyében

Az ukrajnai háborút illetően az Európai Unión belül nincs konszenzus, ezért mindent, amit a háború ügyében lehetett, azt nem a soros magyar elnökség nevében, hanem attól függetlenül, a kétoldalú diplomácia keretén belül kellett megtenni - mondta Orbán Viktor miniszterelnök az EU-csúcsot követő sajtótájékoztatón csütörtökön Brüsszelben.

Kaiser Ferenc: Nehéz lenne a békefenntartás Ukrajnában

Még a tűzszünet is távolinak tűnik az orosz-ukrán fronton, de már egyeztetések kezdődtek egy békefenntartó erő felállításáról. A legnagyobb problémát az jelentheti, hogy a harcoló felek nem minden nemzet katonáit fogadnák el – mondta az InfoRádióban Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.20. péntek, 18:00
Lehel László
a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója
Most jön a nagy fordulat Magyarországon?

Most jön a nagy fordulat Magyarországon?

Az elmúlt két évben a gazdasági növekedés jelentősen elmaradt a kormányzati és a piaci várakozásoktól is, azonban a következő negyedévekben pozitív fordulatot várunk. A növekedés hajtóereje a belső felhasználás, különösen a fogyasztás lehet, míg a beruházások stabilizálódhatnak. A külső kereslet továbbra is gyenge lehet, de számos egyedi faktor miatt 2025 második felére az éves növekedési adatok akár a 4%-ot is elérhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×