Nem állja meg a helyét az az állítás, hogy Magyarország az EU legszegényebb országa, hisz a sajtóban megjelent fogyasztásösszesítés nem veszi figyelembe az ország GDP-adatait, de a foglalkoztatottságot és a szegénységi adatokat sem – hívta fel a figyelmet az InfoRádióban Járdi Roland, a vg.hu munkatársa.
"A félreértés abból adódik, hogy az Eurostat nemrégiben közölte a háztartások fogyasztási szokásaira vonatkozó adatsorát, amely megállapította, hogy Magyarországon a rendelkezésre álló jövedelmek alapján a legalacsonyabbak a fogyasztási kiadások, Bulgária is elénk került. Az igazság az, hogy a magyar gazdaság beruházás-export vezérelt, ennek van egy ára, hogy a fogyasztásunk alacsonyabb, mint néhány más régiós országé, Romániáé vagy Lengyelországé, amelyek sokkal népesebbek Magyarországnál, tehát jobban tud a belső fogyasztásra építeni" – magyarázta.
A másik fontos támpont szerinte, hogy a magyar beruházási ráta évek óta az egyik legmagasabb az EU-ban, itt is visszaköszön az alacsony fogyasztás.
Járdi Roland arra is felhívta a figyelmet, hogy van az Eurostatnak szegénységre vonatkozó adatsora is, amely azt állapította meg legutóbb, hogy Magyarország az EU középmezőnyében helyezkedik el, hiba tehát a fogyasztási Eurostat-adatok puszta vizsgálatából a szegénységre következtetni.
A GDP tekintetében Magyarország a 22. a rangsorban, ebben nem igazán van változás, igaz, Románia valóban elénk került.
"Azt azonban fontos itt is látni, hogy Románia jelentős eladósodáson ment keresztül. Nem sok szó esik arról a magyar sajtóban, hogy Románia államadóssága 2008 és 2022 között nominálisan megtízszereződött, ez a szorzó Magyarországon csak két és félszeres."
Felhívta továbbá a figyelmet arra is, hogy a magyar gazdaság termelékenysége nem tudott olyan mértékben növekedni, mint a román, ez abból fakadt, hogy Magyarország jelentősebb képzetlen réteget vont be a munkaerőpiacra, ők a kereseti statisztikát is lejjebb húzzák; ugyanakkor Görögország és Szlovákia is mögénk került a GDP-rangsorban.