A lítium-ion és nátrium-ion akkumulátorok iránti igény továbbra is növekszik: 2020 és 2030 között a kereslet várhatóan több mint tizennyolcszorosára nő, 34 százalékos éves növekedési ütem mellett – derül ki a Roland Berger Battery Monitor 2023 című tanulmányából, amelyet a Portfolio ismertet.
A lítium-ion akkumulátorok iránti kereslet mintegy 80 százalékát az elektromos járművek fogják kitenni az elkövetkező évtizedekben, és a már működő ázsiai vállalatok mellett új társaságok és akkumulátorgyárak jelennek meg az Egyesált Államokban és Európában. A jelenlegi fejlesztések fókuszában elsősorban a hatékonyabb gyártás és az alternatív akkumulátoranyagok felé irányuló technikai innovációk állnak.
Az akkumulátorok iránti kereslet 2030-ra várhatóan eléri a 4900 gigawattórát (GWh), ami jelentősen túlszárnyalja a tavalyi előrejelzésben szereplő 4000 GWh körüli értéket. Ezt a várható keresletet meghaladja majd a bejelentett globális termelési kapacitás, amely 2030-ban mintegy 8900 GWh-t tehet ki.
A tanulmány szerint piaci egyensúlytalanságok alakulnak ki, mert a termelési kapacitások és a követelmények alakulása jelentősen eltér az egyes országokban, különösen az USA-ban, Kínában és Európában. Észak-Amerikában új releváns piaci szereplők jelennek meg, Európában nagy mennyiségű akkumulátorkapacitást jelentettek be, Kínában viszont óriási túlkapacitások épülnek ki, az export pedig Amerika helyett Európa felé fordulhat.