eur:
411.16
usd:
392.23
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Airliner in-flight jet contrails travel world airplane Airbus A321
Nyitókép: KenRinger/Getty Images

Mennyit repülünk? – Érdekességek az európai légi közlekedésről

A légi közlekedési szektor fokozatosan visszanyeri lendületét a koronavírus-járvány után, de továbbra sem éri el a 2019-es szintet.

Az Eurostat friss jelentése szerint 2023-ban a kereskedelmi járatok száma elérte a 6,3 milliót, míg Magyarországon 107 ezer járatot regisztráltak. A tavalyi év még mindig visszafogottabb volt a járatok és az utasforgalom tekintetében, mint a 2019-es év, amikor az EU-ban 7 millió, Magyarországon pedig 123,6 ezer járatot regisztráltak – derül ki az Oeconomus elemzéséből.

A nem menterend szerinti járatok (charter- és egyéb különleges járatok) az összes járat 9,2 százalékát tették ki 2023-ban. A nyári hónapokban – júniusban, júliusban és augusztusban – volt a legmagasabb az előfordulási arányuk – 10,9 százalék, 11,4 százalék, illetve 10,4 százalék.

A gazdaságkutató elemzése alapján a légi közlekedés Magyarországon is szezonalitást mutat, erős nyári hónapokkal. Ugyanakkor – Európával ellentétben – nagyobb arányban közlekednek járatok év végén, decemberben, továbbá év elején, januárban.

Az Európai Unió tagországai közül a legtöbb kereskedelmi járatot 2023-ban a hollandiai amszterdami Schiphol repülőterén regisztráltak, 453 ezret. Ezt követte a franciaországi Paris-Charles de Gaulle (451 ezer) és a németországi Frankfurt/Main (427 ezer). Ezeket is megelőzte két EU-n kívüli ország – az Eurostat 2024-es adatbázisa alapján –, a legtöbb járat az isztambuli (496 ezer) és a londoni (455 ezer) repülőtéren fordult elő 2023-ban.

Az Eurostat adatbázisában szereplő, legalább évi egy járatot indító 794 repülőtér közül a budapesti Liszt Ferenc Nemetközi Repülőtér a 42. legforgalmasabbnak számított 2023-ban a járatok száma alapján – teszi hozzá tanulmányában Erdélyi Dóra makroökonómiai elemző, az Oeconomus senior elemzője.

Ami az utasforgalmat illeti, az Eurostat még nem közöl teljes körű, 2023-ra vonatkozó adatokat – olvasható. 2022-ben közel 820 millió utas fordult meg az Európai Unió repterein, míg Magyarországon 12,4 millióan. Lakosságarányosan a legtöbb utast fogadó ország az Európai Unión belül Málta volt, egy állampolgárra 11 utas jutott.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá
videó

Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá

Újra működésbe lépett Izlandon egy, a fővároshoz közeli tűzhányó, 2021 óta tizedszer, tavaly december óta pedig hetedszer. Az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: mindössze háromnegyed órával a kitörés megindulása előtt vették észre a szakemberek az első gyanús jeleket, de szerencsére még időben sikerült kitelepíteni a lakosokat Grindavíkból.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24-csoport alapító-tulajdonosa
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×