eur:
411.21
usd:
392.76
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Up chart with coin stacks jayk7/Getty Images
Nyitókép: jayk7/Getty Images

Palkó István: a kormány változtatna a kamatszámításon, az adósok járnának jobban

Megváltoztatná a változó kamatozású hitelek referenciakamatát a kormány. A módosítás révén, ami egyelőre még csak terv, akár 2-2,5 százalékkal is csökkenhetne az adósok kamatterhe.

Ma Magyarországon fix és változó kamattal lehet eladósodni, utóbbi kölcsönöknél a kamatperiódus általában évente változik, a kamatokat azonban a bankok nem szabadon, hanem egy referenciaérték és a kamatfelár alapján számítják ki − mondta a Portfolio elemzője az InfoRádióban.

Palkó István hozzátette: a kormány ezen változtatna, és nem a budapesti bankközi kamatlábat (BUBOR), hanem a jelenleg jóval alacsonyabb diszkontkincstárjegy (DKJ)-hozamot tenné meg a változó kamatozású hitelek referenciakamatának.

Az elemző úgy fogalmazott: a budapesti bankközi kamatlábat a bankok egymás közötti hitel- és betétügyletei határozzák meg, amelyet a bankközi piacon alakítanak. A diszkont kincstárjegyek hozamát pedig a befektetők, illetve a kötvénykibocsátók határozzák meg kereslet-kínálati alapon. Palkó István jelezte: a kamatfelárba nincs jogosultsága a kormánynak belenyúlni, hiszen azt a bankok egy piacgazdaságban szabadon határozhatják meg, még a hitel kihelyezését megelőzően.

Az elemző azt is elmondta, hogy a diszkont kincstárjegyek hozama 2-3 százalékponttal alacsonyabban van, mint a budapesti bankközi kamatláb, a kormánynak ezért érdeke a változtatás, hiszen az újfajta módszertan szerint alacsonyabbak lennének a hitelkamatok, változatlan kamatfelár mellett.

Palkó István azt is közölte, hogy ezzel a lépéssel a mostani kamat- és hozamszintek mellett jól járnának az adósok, a bankok viszont nem. Úgy fogalmazott: a kormány elképzelése akkor lehet igazán effektív, ha a meglévő hitelekre is kiterjesztik, ha ez így lenne, akkor a meglévő hitelek kamatszintje is 2-2,5 százalékponttal alacsonyabb lenne. Hozzátette: a kamatstopban jelenleg 300 ezer lakossági és 30 ezer vállalati hitel van, vagyis összességében több ezer milliárd forintnyi hitelállomány lenne érintett, ha a kormány dönt a változtatás mellett.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×