eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Nyitókép: Pexels.com

A leggazdagabbak vagyona háromszor gyorsabban nő, mint az infláció - lista

Tovább nyílt az olló az utóbbi években, miközben a világ lakosságának kétharmada egyre szegényebb, az öt leggazdagabb megduplázta a vagyonát.

A gazdagok és szegények között tátongó szakadék valószínűleg tovább fog nőni, és egy évtizeden belül a világ megkoronázza első ezermilliárdosát. Ugyanakkor a jelenlegi tendenciák folytatódnak, a világon a szegénységet még 229 évig nem sikerül felszámolni - írja a Portfolio az Oxfam cikkére hivatkozva.

A Covid-járvány óta drámai módon nőttek az egyenlőtlenségek, a világ milliárdosai 3,3 milliárd dollárral gazdagabbak ma, mint 2020-ban, vagyonuk háromszor gyorsabban nőtt, mint az infláció mértéke.

A világ 10 legnagyobb vállalata közül hétnek egy milliárdos a vezérigazgatója vagy fő részvényese, annak ellenére, hogy világszerte munkavállalók millióinak életszínvonala stagnál.

A Wealth X kutatócég és a Forbes adatai alapján összeállított jelentés szerint

a világ öt leggazdagabb emberének - Elon Musk, Bernard Arnault, Jeff Bezos, Larry Ellison és Mark Zuckerberg - együttes vagyona 464 milliárd dollárral, azaz 114 százalékkal nőtt.

Ugyanebben az időszakban a legszegényebb 4,77 milliárd ember - akik a világ népességének kétharmadát teszik ki - teljes vagyona reálértéken 0,2 százalékkal csökkent.

52 országban közel 800 millió munkavállaló átlagos reálbére csökkent. Ezek a munkavállalók az elmúlt két évben összesen 1,5 milliárd dollárt veszítettek, ami minden egyes munkavállaló esetében 25 napnyi elmaradt bérnek felel meg.

Közben a világ 148 legnagyobb vállalata a 2023 júniusáig tartó évben összesen 1,8 milliárd dollár nettó nyereséget termelt, ami 52 százalékos a 2018-21-es átlagos nettó profithoz képest.

A globális pénzügyi eszközök 59 százalékát, beleértve a részvényeket, kötvényeket, valamint a magántulajdonban lévő vállalkozásokban lévő részesedéseket, a világ leggazdagabb 1 százaléka birtokolja.

Címlapról ajánljuk
Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

2022-ben a légi közlekedés a globális szén-dioxid-kibocsátás 2 százalékát tette ki, és a kibocsátás mennyisége az elmúlt évtizedekben gyorsabban nőtt, mint a vasúti, közúti vagy hajózási szektoré. A fenntartható repülés azonban még hosszú mérföldekre van - állapítja meg jelentésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. Az USA inkább ösztönzőkkel, az EU pedig inkább szabályozásokkal próbálja előmozdítani az átállást.

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×