A Magyar Ásványvíz, Gyümölcsé és Üdítőital Szövetség tagjai egyetértenek a visszaváltási rendszer bevezetésével, mert ezzel biztosítható az Európai Unió által megkövetelt 77, majd 90 százalékos visszagyűjtési arány, de az a gondjuk, hogy a visszagyűjtési rendszert szabályozó rendelet csak októberben jelent meg – mondta Miklósvári Géza. A szervezet elnöke kiemelte, hogy a szabályozás nélkül a vállalkozások nem tudtak felkészülni az újfajta címkézésre, mert az új rendelet határozta meg, hogy a címkének hogy kell kinéznie, mit kell feltüntetni a visszaváltással vagy a díjával kapcsolatban.
"Ezért most az összes gyártó – és nemcsak az ásványvíz- és üdítőital-gyártók, hanem sörösök, szeszesek, borosok – elkezdi megrendelni valamennyi termékére a címkét, és nyilvánvaló, hogy ez időt vesz igénybe, ezért noha a visszaváltási rendszer január 1-től lép életbe, de hat hónap átmeneti időt határoz meg a rendelet, ameddig még a régi címkével forgalomba hozott termékek is a piacra kerülhetnek" – mondta Miklósvári Géza.
A visszaváltási díj termékenként 50 forint lesz, tehát a vevő vásárláskor az 50 forintot kifizeti, de ha visszaviszi a palackot, akkor az 50 forintját visszakapja
– ismertette az elnök. A gyártóknak és a cégeknek azonban költséget jelent az új rendszer, mert egyrészt ki kell fizetniük a rendszercsatlakozási díjat, másrészt pedig viselniük kell a rendszer működtetésének a költségét is.
"Az a gondunk, hogy ezek a költségek ma még nem ismertek, a rendelet szerint november 30. a legkésőbbi időpont, amikor a kormányzat nyilvánosságra hozza, hogy mik ezek a költségek. Bízunk abban, hogy olyan mértékűek lesznek, amelyek nem okoznak túlzott inflációgerjesztő hatást, illetve megőrzik a cégek a versenyképességüket" – mondta a Magyar Ásványvíz, Gyümölcsé és Üdítőital Szövetség elnöke.