A Pew Research Center felméréséről a CNN hírtelevízió is beszámolt. Eszerint a megkérdezett majdnem 12 ezer amerikai nagy többsége 15-20 százaléknyival szokta megtoldani a számla végösszegét. Ennyit el is várnak az Egyesült Államokban a pincérek, akik általában úgy vélekednek, ha valaki ezt sokallja, vagy sajnálja rá a pénzt, az inkább egyen gyorsétteremben.
Ez a fajta bőkezűség az európaiaknak szokatlan, hiszen az öreg kontinensen általában csak 8-10 százalék a borravaló nagysága, bár ez országonként kissé változhat.
A gasztrokultúrájukról híres franciák igyekeztek egyszerűsíteni a vendégek helyzetét,
hiszen az se jó, ha valaki túl keveset, de az se, ha az indokoltnál többet hagy az asztalon. Így bevezették azt, hogy a számla összegéhez mindjárt hozzá is adják a borravalót mint szervizdíjat.
Ezt a módszert már idehaza is több étterem átvette. Érdemes hát a fizetés előtt megkérdezni a pincértől, hogy a ceh vajon tartalmazza-e a szervizdíjat. Bár az is előfordult már, hogy a felszolgáló szomorúan közölte: igen, benne van a borravaló, de azt nem ő, hanem a főnök kapja. Vagy kártyás fizetés esetén az a válasz, hogy a számlához nem tehetnek hozzá semmit. Ha a kedves vendég jattolni szeretne, azt tegye készpénzben.
Ilyenkor elég szőrösszívű kell legyen az, aki mégsem hagy egy kis pénzt a számlán felül az asztalon. Főleg, ha amúgy elégedett volt az étellel és a kiszolgálással is.