A Global Power City Indexet a japán Mori Memorial Foundation vezeti. Hat szempont alapján mérik össze a világ legnagyobb, legnépesebb, legbefolyásosabb, mintegy ötven városát, majd évről évre listába szedik ezeket. A hat szempont a gazdasági erő, a kutatás-fejlesztés, a kulturális interakció, az élhetőség, a környezet és az elérhetőség.
Ezáltal azt igyekszik meghatározni az alapítvány, hogy melyik város milyen mértékben járul hozzá a globális rendszerekhez, továbbá milyen mértékben lehetnek csábítóak a tehetséges fiatalok számára, akik le akarnának telepedni ott, vagy hosszabb ideig munkálkodni egy pörgő nagyvárosban – írja az Index.
A top 10-ből Dubaj, az Egyesült Arab Emírségek legnépesebb városa immáron második egymást követő évben őrzi nyolcadik helyét. Hamdan bin Mohammed Al Maktoum koronaherceg szerint a város sikerének egyik kulcsa a világszintű infrastruktúra, valamint a rugalmas és progresszív jogszabályi keretek, aminek célja, hogy elősegítse az innovációt és alkalmazkodjon a változó globális trendekhez – idézi a hírportál a Gulf Today-t.
A 10-es lista:
- London,
- New York,
- Tokió,
- Párizs,
- Szingapúr,
- Szöul,
- Amszterdam,
- Dubaj,
- Berlin,
- Madrid.
A lista nagy visszatérője volt 2024-ben Madrid, jelenleg a tizedik helyet birtokolva. Továbbra is tartja első helyét, ráadásul toronymagasan vezet London, némileg pedig el is húzott a tavalyihoz képest a második helyezett New Yorktól. A harmadik helyezett Tokió idén nem tudott nagyban fejlődni a tavalyi szintjéhez képest, így egyre jobban megközelíti a negyedik helyezett Párizs.