"Tisztában vagyunk vele, hogy a terrorizmus olyan kockázat, amely elterjedt jelenség marad a társadalmainkban, ezért nem lankadhatunk; mindannyiunknak ébernek kell lennünk" - szögezte le az államfő a francia nagyköveteknek tartott beszédében.
A sajtónak adott interjújában a lap főszerkesztője, a Riss néven ismert Laurent Sourisseau figyelmeztetett, hogy a terrortámadás óta eltelt 10 évben "a geopolitikai helyzet romlott".
"Sosem vonták ennyien kétségbe a Charlie Hebdo által vallott értékeket, köztük a szólásszabadságot, a feminizmust, a szekularizmust, talán mert magát a demokráciát fenyegetik sötét erők" - szögezte le.
A hetilap 2024 végén versenyt is hirdetett, amelyben arra kérték a karikaturistákat, "rajzolják meg a vallások a szabadságba való beavatkozása miatt érzett haragjukat". A pályázatra mintegy 350 alkotás érkezett, és a napokban - a szomorú évfordulóhoz illeszkedően - megjelenő új lapszámban pedig a szerkesztőség által legjobbnak ítélt, csaknem 40 munkát jelentetik meg. Az egyiken - a kiadandó számba betekintést nyerő AFP francia hírügynökség szerint - Krisztus látható, amint a kereszten szelfizik, "Itt repül a kismadár!" felirattal, egy másikon pedig egy karikaturista azon morfondírozik, vajon az rendben van-e, ha rajzol egy embert, aki rajzol egy embert, aki megrajzolja Mohamed prófétát.
A hetilap emellett közli a bejrúti Közel-keleti Francia Intézetnek (IFPO) a Jean-Jaures alapítvány nevű agytröszt számára 2024 nyarán készített tanulmányában összefoglalt eredményeket, amelyek szerint a franciák 76 százaléka szerint a szólásszabadság - beleértve a karikatúrák készítését - az alapvető szabadságjogok része, további 62 százalékuk támogatja egy meggyőződés, egy szimbólum vagy egy vallási dogma "felháborító módon történő bírálatát".
2015. január 7-én két francia dzsihadista hatolt be a Charlie Hebdo szatirikus hetilap párizsi szerkesztőségébe, ahol tizenkét embert megöltek és tizenegyet megsebesítettek. Az alig két percig tartó vérengzésben 34 lövéssel a lap hét legfőbb karikaturistáját, köztük a főszerkesztő Charb-t is kivégezték. A támadókat két napig üldözték. Eközben egy harmadik társuk agyonlőtt egy rendőrt Párizs egyik déli elővárosában, majd másnap egy kóser élelmiszerboltban zsidó túszokat ejtett, akik közül négyet megölt. A rendőrség egyidejűleg indított akciókban végzett mindhárom terroristával, és kiszabadította a túszokat. A három napig tartó támadásokban 17-en vesztették életüket, köztük három rendőr, és huszonegyen sebesültek meg.
(A nyitóképen: Emmanuel Macron francia államfőt ábrázoló gúnyrajzot mutat telefonján egy nő, tenyerén "Tisztelet Hameneinek" jelentésű felirattal az iráni legfőbb vallási és politikai vezető, Ali Hamanei ajatolláh mellett tartott tüntetésen a francia nagykövetség épületénél Teheránban 2023. január 11-én. A Charlie Hebdo című francia szatirikus lap a 83 éves Hameneiből gúnyt űző karikatúrákat közölt az év elején. Irán 2023. január 5-én válaszul bezáratta a francia nagykövetség alá tartozó, az ókori perzsa kultúrát tanulmányozó Francia Kutatóintézetet.)