Ahogy arról az Infostart is beszámolt, a péntekre vonatkozó bejelentéssel – miszerint a 95-ös benzin 610, a gázolaj pedig 660 forintba kerül majd literenként – sorozatban hatodik alkalommal csökken a benzin ára. Szakértők szerint azonban ez már rövid távon se marad így; akár
már a jövő héten arra lehet számítani, hogy a benzin és a gázolaj ára a konfliktushoz „korrigál”.
Az Izrael elleni terrortámadásnak komoly gazdasági és azon belül olajipari következményei is voltak, hiszen hétfőn nagyon megugrott a nyersolaj világpiaci ára. Az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője azt mondta az InfoRádióban, hogy jelenleg mindenki Irán és Szaúd-Arábia helyzetét figyeli, ugyanis ez a két ország nagyon fontos szereplő a termelésben és az árak meghatározásában.
Pletser Tamás hozzátette: ha eszkalálódik a konfliktus, az akár azt is eredményezheti, hogy tartósan megmaradhat a geopolitikai prémium az olaj árában. Kifejtette, hogy a Gázai övezetben zajló események miatt 3–3,5 dolláros drágulás történt, ami nagyjából 4 százalékos áremelkedésnek felel meg. „Az biztos, hogy ha Irán és Szaúd-Arábia csökkenti a kínálatot, tartósan megemelkedik a kőolaj ára” – fogalmazott.
Hasonlóan látja a helyzetet a Pénzcentrumnak nyilatkozó Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára is. Szerinte a kitermelés után most jutott el oda a benzin árváltozása, hogy a hazai vásárlók is megérezzék a csökkenést, ám beleélnünk nem szabad magunkat.
„Ez egy közepesen hosszú folyamat, mire a kitermeléstől a feldolgozáson át az eladásig, a benzinkutakon vásárlókig eljut a kőolaj a finomítókon át. Az izraeli helyzet miatt már most felszökött a Brent típusú olaj hordónkénti ára, vagyis a megszokott sebesség mellett
már a jövő héten ismét »visszamegy« az olaj ára, és ez már azonnal érezhető is lesz a kutakon
– fogalmazott.