eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Napelemek a Mol 6,71 megawatt teljesítményű napelemparkjában Százhalombattán, az olajfinomító területén 2019. október 18-án. A Mol Százhalombattán, Tiszaújvárosban és Füzesgyarmaton állított üzembe napelemparkot, összesen 18,4 megawatt teljesítménnyel.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Nemzetközi vizekre evezhet a magyar kormány napelemügyben

Hazánk is csatlakozhat a napenergia-források jobb kiaknázását megcélzó új szervezethez, a Nemzetközi Napenergia Szövetséghez.

A magyar kormány a Nemzetközi Napenergia Szövetség (ISA) megalakításáról szóló keretmegállapodás kormányrendelet formájában történő kihirdetésére készül. A szövetség célja, hogy összehangolja a napenergia felhasználását és fejlesztését az egyes országok között, valamint csökkentse a finanszírozási és technológiai korlátokat – írja a Portfolio.

A magyar kormány hivatalos honlapján közzétett rendelettervezet szerint Magyarország is csatlakozna az India kezdeményezésére alapított Nemzetközi Napenergia Szövetséghez. Az ISA azért jött létre, hogy a napenergia elérhető legyen az egyes energiaközösségek és a fejlődő országok számára is.

A szervezet ennek finanszírozására az évtized végéig több mint 1000 milliárd dollárt szeretne felhasználni. Ezt a pénzt a többi között a megújuló energiaforrásokhoz szükséges technológiára költik majd.

Az ISA alapítódokumentuma ösztönzi a tagországok közötti együttműködést, a tudás és technológia megosztását, valamint a napenergia-források jobb kiaknázását. A szövetséghez várhatóan csatlakoznak az ENSZ-tagállamok, valamint olyan partnerszervezetek, amelyek támogatják az ISA célkitűzéseit. A székhelyük Indiában lesz, ahol megtárgyalják majd a napenergiával kapcsolatos kutatások és fejlesztések tapasztalatait.

Az indiai kormány 27 millió dollárral támogatta a Nemzetközi Napenergia Szövetség létrehozását. Ebből az összegből finanszírozzák a törzsalap elindítását, az infrastruktúra kiépítését és az első, ötéves ciklus felmerülő kiadásait.

Címlapról ajánljuk
Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

2022-ben a légi közlekedés a globális szén-dioxid-kibocsátás 2 százalékát tette ki, és a kibocsátás mennyisége az elmúlt évtizedekben gyorsabban nőtt, mint a vasúti, közúti vagy hajózási szektoré. A fenntartható repülés azonban még hosszú mérföldekre van - állapítja meg jelentésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. Az USA inkább ösztönzőkkel, az EU pedig inkább szabályozásokkal próbálja előmozdítani az átállást.

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×