eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Hsziamen, 2017. szeptember 5.Jacob Zuma dél-afrikai elnök, Narendra Modi indiai miniszterelnök, Michel Temer brazil, Vlagyimir Putyin orosz, Hszi Csin-ping kínai, Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi, Alpha Conde guineai, Enrique Pena Nieto mexikói, Emomali Rahmon tadzsik elnök és  Prajuth Csan-ocsa thaiföldi miniszterelnök (b-j) csoportkép készítésén vesz részt a Brazíliát, Oroszországot, Indiát, Kínát és Dél-Afrikát tömörítő BRICS-országok csúcstalálkozóján Hsziamenben 2017. szeptember 5-én. (MTI/EPA pool/Tyrone Siu)
Nyitókép: Tyrone Siu

Szakértő: a BRICS-valuta végképp kétpólusúvá teheti a világgazdaságot

Új közös valután dolgoznak a BRICS-országok, vagyis Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-Afrika. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem kutatója szerint a digitális pénz lehet a közös valuta, ennek kidolgozásával ezek az államok már sokkal előbb is járnak, mint akár az Európai Unió vagy az Egyesült Államok.

A világ legnagyobb devizatartaléka jelenleg az amerikai dollár. Számos országnak már több évtizede kellemetlen az, hogy a más országokkal folytatott kereskedelmi tranzakcióikat dollárban kell végezniük. Az Oroszország ellen bevezetett szankciók mindezt a elégedetlenséget még inkább felerősítették – magyarázta Máthé Réka, az NKE Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének tudományos munkatársa.

Az új valuta bevezetésének ötletét az is inspirálta, hogy a Nyugat politikai értékeivel nem mindenben egyetértő országok számára egyfajta vészjelzés volt, ami Oroszországgal történt, hogy leválasztották a Swift-rendszerről, vagyis nem tud részt venni a hagyományos nemzetközi kereskedelemben.

"Felerősödött az alternatív megoldások keresése,

Oroszországnak és a vele együttműködő Dél-Afrikának és Kínának nem áll érdekében, hogy a dollár pozícióját ilyen magasan tartsa,

saját érdekük, már csak katonai szempontból is, hogy valamivel gyengítsék a dollár erejét" – mondta a szakértő.

Automatikusan a kínai jüan átvétele lenne a logikus megoldás a közös pénzre, hiszen Kínával minden BRICS-tagállamnak van gazdasági kapcsolata, de Máthé Réka szerint ez a Kínát jelentősen megerősítő megoldás nem lenne ideális Oroszországnak, de Indiának sem.

"Ha ezt elfogadnák a BRICS-tagállamok, akkor az egyértelműen kétpólusúvá alakítaná át a világgazdaságot" – vélekedett, de azt is hozzátette, Indiának hosszabb távon jóval több kapacitása lehet, mint jelenleg van Kínának, ezért én nem valószínű, hogy a kínai valuta lenne a BRICS-tagállamok közös pénze. Felmerültek olyan hírek, hogy az öt tagállam által kibocsátott valutáról neveznék el a közösen használt devizát, de Máthé Réka szerint

a legvalószínűbb megoldás a digitális valuta bevezetése.

Két-három éve Kína bevezette már a digitális valutáját, és már teszteli, India is bevezette, Oroszország egy hónapja fogadta el az erre vonatkozó törvény.

"Eközben az Európai Unió digitális valutája és a dollár digitális formátuma még nincs is kiforrva, tehát ilyen szempontból a BRICS-tagállamok lépéselőnyben vannak. Ez azt jelenti, hogy egymás között úgy fognak kereskedni, hogy kikerülik a Swift-rendszert, különböző más nemzetközi kereskedelmi rendszereket, és sikerül sokkal olcsóbban lebonyolítani a különböző tranzakciókat. Ebben az esetben mindenképpen megerősödni a saját valutájuk" – mondta az NKE Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének tudományos munkatársa.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
Megállíthatatlanul törnek előre az oroszok Donbaszban, csúcsmodern vadászbombázót veszített Moszkva – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Megállíthatatlanul törnek előre az oroszok Donbaszban, csúcsmodern vadászbombázót veszített Moszkva – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Az orosz csapatok jelentős területi nyereségeket értek el az elmúlt időszakban Ukrajnában, ami aggodalomra ad okot az ukrán vezetés körében. A Bloomberg elemzése szerint Oroszország az elmúlt héten több területet foglalt el, mint 2024 bármely korábbi időszakában, miközben az ukrán erők egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a frontvonalakon - számolt be róla a Kijiv Independent. Az orosz légierőhöz szorosan kapcsolódó, nyugalmazott pilóta által szerkesztett „Fighterbomber” Telegram-csatorna jelentette, hogy Moszkva ismételten elveszített egy Szu-34-es vadászbombázót. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború lefrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×