Az MVM Csoport márciusban indított nyílt, feltételes közbeszerzési eljárásokat kombinált ciklusú gázturbinás erőművi blokkok megépítésére - írja az index.hu. A Tiszai Erőmű tiszaújvárosi és a Mátrai Erőmű visontai telephelyein összesen 1600 megawattnyi korszerű energiatermelő kapacitás létesülhet. A felhívásokat jelentős érdeklődés kísérte, végül hat-hat pályázó részvételi dokumentációját fogadták el, velük kezdődik meg az ajánlati szakasz.
A kombinált ciklusú gázturbinás (ún. CCGT – Combined Cycle Gas Turbine) erőművek viszonylag gyorsan megépíthetők, hatásfokuk kiemelkedően magas, fajlagos szén-dioxid-kibocsátásuk alacsony, teljesítményük a pillanatnyi fogyasztáshoz igazodva szabályozható. Az időjárásfüggő megújulók széles körű hasznosításához megfelelő mennyiségű kiegyenlítő kapacitás is szükséges.
A tervezett blokkok több ezer megawatt napelemes termelés rendszerbe kapcsolását alapozzák meg, és Bizonyos arányban alkalmasak lesznek hidrogén tüzelésére is.
A két új tiszaújvárosi blokk évente átlagosan 5200, míg a mátrai 3800 gigawattóra villamos energiát termelhet.
Az MVM Tiszai Erőmű fejlesztésének eredményeképp két darab, egyenként maximum 500 megawatt teljesítményű blokk létesül, amelynek kivitelezője a
- Siemens Energy, a Market Építő Zrt. és a Mytilineos SA (görög) konzorcium,
- a Calik Enerji Swiss AG (török), az Ansaldo Energia Spa (olasz) konzorcium,
- a China National Machinery Corporation,
- az ELSEWEDY ELECTRIC (egyiptomi), a West Hungária Bau Kft. és Status KPRIA Zrt. konzorcium,
- a Técnicas Reunidas SA (spanyol) és a
- Harbin Electric (kínai) pályázók közül kerülhet ki.
Az MVM Mátra Energia Zrt. Mátrai Erőművének visontai telephelyén a maximum 650 megawatt teljesítményű kombinált ciklusú gázturbinás erőmű esetében a
- General Electric és Calik Enerji Swiss AG (török) konzorcium,
- a China National Machinery Corporation,
- az ELSEWEDY ELECTRIC (egyiptomi), a West Hungária Bau Kft. és a Status KPRIA Zrt. konzorcium,
- a Harbin Electric
- Técnicas Reunidas SA és a
- Siemens Energy, a Market Építő Zrt. és a Mytilineos SA (görög) konzorcium jutott a pályázat következő fordulójába.
Az unió a gázerőműveket nem tiltja, 2-3 ilyen nagy teljesítményű létesítménnyel elláthatók lennének az ország keleti felében zajló fejlesztések – jelezte Orbán Viktor, aki a finanszírozásról kiemelte: ha az unió ad rá pénzt, akkor abból finanszírozzák ezeket az erőművi beruházásokat, ha nem, akkor „a világon mindenhonnan szívesen jönnek befektetők”.
A portál által megkérdezett szakértők úgy nyilatkoztak: a gázerőműveknek az az előnyük, hogy 2-3 év alatt felépíthetők. Viszont az a hátrányuk, hogy a gázfüggőségünk tovább nőne. Ezek az erőművek nem teljesen zöldek, bár kisebb szén-dioxid-lábnyomuk van, mint mondjuk a szenes erőműveknek
Az index.hu által megkérdezett szakemberek egyértelműen úgy foglaltak állást: szükség van ezekre az erőművekre a növekvő áramigény, főleg az egyre sokasodó akkumulátorgyárak hatalmas fogyasztása miatt – itt fontos kiemelni a kiegyensúlyozottság érdekében: kifejezetten megújuló energetikai szakértővel nem beszéltünk. A gázerőművekkel kapcsolatban nem utolsó szempont, hogy a napenergia kiegyenlítésére is tökéletesen alkalmasak.