A Portfolio által előzetesen megkérdezett elemzők átlagosan 22,2 százalékos inflációt vártak májusra, 22 százalék alatti értékre senki sem számított. Ezért is okozott meglepetést a KSH által közölt 21,5 százalékos adat, ami jelentős csökkenés az áprilisi 24 százalékhoz képest – mondta Beke Károly, a Portfolio elemzője.
Megfogalmazása szerint – főként a bázishatás miatt – arra ugyan lehetett számítani, hogy tovább csökken az áremelkedés üteme, ennek mértéke azonban nagyobb volt a vártnál. Szerinte a javulás már most tartós folyamatnak tekinthető, miután a januári inflációs csúcs óta – bár kezdetben enyhébben, az utolsó két hónapban már érezhető ütemben – csökken az áremelkedés mértéke.
Az elemző hozzátette, noha már voltak olyan élelmiszertermékek, amelyek esetében némi árcsökkenés volt tapasztalható májusban, összességében havi alapon még mindig 0,1 százalékkal drágultak, vagyis a fogyasztói árindx mérséklődése szinte kizárólag csak az energia havi 3, továbbá az üzemanyagok és egyéb cikkek 2,6 százalékos árcsökkenésének volt betudható.
Tehát a negatív meglepetést az élelmiszerek – előző havival megegyező – 0,1 százalékos áremelkedése jelentette. Ugyanakkor az éves 33,5 százalékos emelkedési ütem már lényegesen alacsonyabb, mint az év eleji csúcs volt
– jegyezte meg.
A kedvező inflációs adatra a gazdaságfejlesztési miniszter is reagált közleményében. Nagy Márton kiemelte: a májusi adat a januárit tetőzéshez képest már több mint 4 százalékpontos csökkenés, 2020 novembere óta pedig először csökkent „látható módon" havi alapon is az infláció.
A tárcavezető azt is hangsúlyozta, hogy bár még magas az átlagos élelmiszerinfláció, az éves alapon mért átlaghoz képest már közel 4 és fél százalékpontos csökkenés volt megfigyelhető az élelmiszerárakban is az áprilisi adatokhoz képest. ´A számok visszaigazolták, hogy a kormányzati intézkedéseknek köszönhetően az infláció mérséklődése egyre nagyobb ütemű, az év második felében pedig tovább gyorsul” – áll a közleményben.