Az előző negyedévhez képest a gazdaság teljesítménye 0,2 százalékkal csökkent a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint.
A gazdasági teljesítmény csökkenéséhez legnagyobb mértékben az ipar járult hozzá. A visszaesést mérsékelte a mezőgazdaság és a szolgáltatások jó teljesítménye. A szolgáltatások növekedéséhez főként az egészségügy járult hozzá, megközelítve a koronavírus-járvány előtti szintet - jegyezte meg a KSH.
A GDP zsugorodása a tavalyi év második felében kezdődött, vagyis a mostani adattal már három negyedévesre nyúlt a technikai recesszió.
A KSH első becslése egyébként jobb lett, mint azt az elemzők korábban várták, vagyis némi jó hír is van.
Tovább árnyalja a képet, hogy elemzők szerint bár idén kifulladnak a gazdaság belső motorjai, az ország elkerüli a tényleges recessziót. Az Európai Bizottság is erre számít hétfőn kiadott előrejelzésében, amelyben a régiónk és minden uniós ország "jövőjét" is vázolta. Hasonlóan nem számít magyarországi recesszióra a Nemzetközi Valutaalap legfrissebb előrejelzése.
Az első negyedévi GDP részletes adatait június 1-jén közli második becslésében a KSH.
Értékelésében a Pénzügyminisztérium azt emelte ki, hogy a magyar gazdaság elkerüli a recessziót és jövőre visszatérhet a magas ütemű növekedési pályára. A gazdaság alapjai erősek, a foglalkoztatottak száma továbbra is 4,7 millió, a munkanélküliség szintje az egyik legalacsonyabb az Európai Unióban, a beruházási ráta és az exportteljesítmény magas.
Hozzátették: bár Magyarország továbbra sem kapta meg a neki járó helyreállítási forrásokat, a magyar gazdaság teljesítménye már 4 százalékkal haladja meg a járvány előtti szintet, miközben az uniós átlag 3 százalék körül áll.