eur:
386.98
usd:
356.05
bux:
68088.24
2024. május 18. szombat Alexandra, Erik
Electric car lithium battery pack and power connections
Nyitókép: kynny/Getty Images

Már egy dél-alföldi város is az akkumulátor-iparág célkeresztjében

Kistelekre egy olyan beruházó érkezhet, ami a Mercedesnek és a BMW-nek gyárt akkumulátor alkatrészeket.

„Az életben sajnos van olyan, hogy gyorsan kell dönteni, és az a probléma, hogy most a testületnek nincs több ideje erre” – így indokolta Kistelek fideszes polgármestere, amikor januárban szinte vita nélkül döntött a település képviselő-testülete egy 500 milliárd forintos projektről.

A 24.hu cikke szerint a testületi ülésen készült jegyzőkönyvből kiderül, hogy a képviselők szinte vakon döntöttek a projektről: nem tudták, hogy pontosan ki a beruházó, hogy mit is fog csinálni, sőt, még azt sem, hogy jelent-e majd környezeti terhelést a településnek, ami mindössze másfél–két kilométerre van a tervezett beruházás helyszínétől – idézi a hvg.hu.

A Csongrád-Csanád vármegyei városban akkumulátorgyár építésének befogadásáról döntöttek januárban, amikor a polgármestert azzal bízták meg, hogy 1500 forintos négyzetméteráron kössön megállapodást a település mellet lévő 12 hektáros föld eladásáról. Mindez pont abban az időszakban történt, amikor a téma ismét előkerült országos szinten, miután a korábban fideszes fellegvárnak számító Debrecen élesen kikelt a kínai CATL beruházása ellen.

A kisteleki képviselő-testületi ülésen annyi derült ki, hogy a helyi ipari park az akkumulátoriparág célkeresztjébe kerülhetett. A polgármester azt elárulta a képviselőknek, hogy korábban egy miskolci vállalkozással, az Európa-Center-Miskolc Kft.-vel is tárgyalt a területről, azt pedig nem titkoltak, hogy ez a cég egy „kínai–koreai befektetőnek” keres megfelelő helyet. A befektetőnek pedig olyan terület kell, ahol ki lehet elégíteni egy majdani gyár meglehetősen magas víz- és energiaigényét.

Nagy Sándor a 24.hu-nak meg is erősítette, hogy valóban egy akkumulátoripari fejlesztés terveivel keresték meg. A 12 hektáros területet régóta próbálják már eladni, viszont eddig soha nem sikerült, így szerinte fontos, hogy éljenek ezzel a lehetőséggel, hiszen – érvelése szerint – egy ilyen beruházás az általa befizetett adókkal, valamint a megteremtett munkahelyekkel „rendbe tenné a várost”.

A polgármester a lap kérdésére azt is hozzátette, hogy a „kínai–koreai befektető” cége a Mercedes és a BMW beszállítója, a két német márkának készít akkumulátor-részegységeket. Az is kiderült, hogy a képviselő-testület 8:1 arányban fogadta el a javaslatot.

Címlapról ajánljuk

Tényleg megvan a válasz az ősi piramisok titkára?

A Nílus egy mára teljesen eltűnt, ősi mellékága mentén épültek fel az ókori egyiptomi piramisok, köztük a híres gízai piramis, több mint négyezer éve - állapította meg a piramisok építésének rejtélyét kutató amerikai kutatócsoport.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
Itt az új magyar vásárlási őrület: egyre több helyről távozhatunk fizetés nélkül

Itt az új magyar vásárlási őrület: egyre több helyről távozhatunk fizetés nélkül

Erősen megoszlanak a vélemények a „buy now, pay later” (BNPL) jelenségről. Egyesek a vásárlói élményt forradalmasító üzleti lehetőséget, mások csak az áruhitel újrafestett változatát látják benne. Tény, hogy nálunk is sikerült mára megvetnie a lábát: fél év alatt ötszörösére ugrott azon online kereskedelmi helyek, webáruházak aránya Magyarországon, amelyek ezt az újfajta halasztott vagy részletfizetési lehetőséget kínálják. A finanszírozói oldalon már három magyar céget és két multit is találunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×