eur:
411.12
usd:
392.19
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Electric car lithium battery pack and power connections
Nyitókép: kynny/Getty Images

Már egy dél-alföldi város is az akkumulátor-iparág célkeresztjében

Kistelekre egy olyan beruházó érkezhet, ami a Mercedesnek és a BMW-nek gyárt akkumulátor alkatrészeket.

„Az életben sajnos van olyan, hogy gyorsan kell dönteni, és az a probléma, hogy most a testületnek nincs több ideje erre” – így indokolta Kistelek fideszes polgármestere, amikor januárban szinte vita nélkül döntött a település képviselő-testülete egy 500 milliárd forintos projektről.

A 24.hu cikke szerint a testületi ülésen készült jegyzőkönyvből kiderül, hogy a képviselők szinte vakon döntöttek a projektről: nem tudták, hogy pontosan ki a beruházó, hogy mit is fog csinálni, sőt, még azt sem, hogy jelent-e majd környezeti terhelést a településnek, ami mindössze másfél–két kilométerre van a tervezett beruházás helyszínétől – idézi a hvg.hu.

A Csongrád-Csanád vármegyei városban akkumulátorgyár építésének befogadásáról döntöttek januárban, amikor a polgármestert azzal bízták meg, hogy 1500 forintos négyzetméteráron kössön megállapodást a település mellet lévő 12 hektáros föld eladásáról. Mindez pont abban az időszakban történt, amikor a téma ismét előkerült országos szinten, miután a korábban fideszes fellegvárnak számító Debrecen élesen kikelt a kínai CATL beruházása ellen.

A kisteleki képviselő-testületi ülésen annyi derült ki, hogy a helyi ipari park az akkumulátoriparág célkeresztjébe kerülhetett. A polgármester azt elárulta a képviselőknek, hogy korábban egy miskolci vállalkozással, az Európa-Center-Miskolc Kft.-vel is tárgyalt a területről, azt pedig nem titkoltak, hogy ez a cég egy „kínai–koreai befektetőnek” keres megfelelő helyet. A befektetőnek pedig olyan terület kell, ahol ki lehet elégíteni egy majdani gyár meglehetősen magas víz- és energiaigényét.

Nagy Sándor a 24.hu-nak meg is erősítette, hogy valóban egy akkumulátoripari fejlesztés terveivel keresték meg. A 12 hektáros területet régóta próbálják már eladni, viszont eddig soha nem sikerült, így szerinte fontos, hogy éljenek ezzel a lehetőséggel, hiszen – érvelése szerint – egy ilyen beruházás az általa befizetett adókkal, valamint a megteremtett munkahelyekkel „rendbe tenné a várost”.

A polgármester a lap kérdésére azt is hozzátette, hogy a „kínai–koreai befektető” cége a Mercedes és a BMW beszállítója, a két német márkának készít akkumulátor-részegységeket. Az is kiderült, hogy a képviselő-testület 8:1 arányban fogadta el a javaslatot.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet az a Gazprom szállít, akinek a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli a pénzügyeit. Magyarország külügyminisztériuma már vizsgálja az orosz bankkal szembeni amerikai szankciók esetleges hatását, az amerikai pénzügyminisztérium azonban figyelmeztetett: aki a szankcionált bankokkal levelező kapcsolatot tart fenn, az "jelentős szankciós kockázattal" szembesülhet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×