A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara piaci körképe szerint itthon közel ezer hektáron foglalkoznak étkezési szőlőtermesztéssel a gazdálkodók, ezen belül 373 hektáron termesztenek kifejezetten csemegeszőlőt, a legnagyobb területen Bács-Kiskun, Heves és Tolna megyében – írja a magyarnemzet.hu.
Ugyanakkor a kettős hasznosítású fajtákból is jelentős mennyiség kerül étkezési célra, ilyen például a chasselas (saszla) vagy magyar fajták közül az Irsai Olivér és a Csabagyöngye. A folyamatos érési sornak köszönhetően a csemegeszőlő júliustól októberig fogyasztható frissen. A csemegeszőlők jellemzően szép nagy szeműek, ropogós húsúak, fürtjeik jól bírják a szállítást és a tárolást.
A NAK szerint egyre nagyobb a kereslet a mag nélküli fajták iránt, ez a folyamat a termelőket is arra ösztönzi, hogy mind a fehér, mind a kék típusban új, mag nélküli fajtákat állítsanak elő.
Az agrárkamara edukációs programja, az Európai Friss Csapat jó tanácsa szerint a vásárlás során érdemes mindig érett szőlőt választani, mert nem utánérő gyümölcsről van szó. A fürtök épségét és a bogyók feszességét is jó ha ellenőrizzük, a frissességet pedig jelzi az is, ha a szőlőkocsány élénkzöld színű – olvasható.