eur:
402.36
usd:
362.86
bux:
87172.92
2025. április 3. csütörtök Buda, Richárd
Nyitókép: Pixabay.com

Alig hihető ipari termelői áradatokat közölt a KSH

Nyár végén a belföldi értékesítés árai 66,6 százalékkal voltak magasabbak, mint egy éve augusztusban. A termelői árakban 43,4 százalékos a plusz.

Augusztusban a belföldi értékesítés árai 66,6, az exportértékesítésé 31,6 százalékkal magasabbak voltak, mint egy évvel korábban. Az ipari termelői árak az egy évvel korábbihoz képest 43,4, az előző hónaphoz viszonyítva 4,1 százalékkal emelkedtek - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A belföldi értékesítés árainak gyorsabb növekedését a jelentős drágulást realizáló energiaipar nagyobb részaránya okozta. Az energiaárak meredek emelkedése mellett az alapanyagok drágulásának és a forint gyengülésének is árfelhajtó hatása volt - magyarázta a KSH.

Az előző hónaphoz viszonyítva a belföldi értékesítés árai 10,3 százalékkal emelkedtek a júliusi 9,1 százalékos emelkedés után. A feldolgozóiparban mindössze 1,5 százalékos volt a drágulás havi üteme, míg az energiaszektorban 28,4 százalékkal emelkedtek az árak augusztusban.

Éves összevetésben a belföldön a 62 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 37,7, a 33 százalékos súlyú energiaiparban 144 százalékkal nőttek az árak tavaly augusztushoz képest. Míg a feldolgozóiparban az előző havival szemben 1,3 százalékponttal gyorsult az áremelkedés éves üteme, az energiaiparban ez 49,2 százalékpont volt. A élelmiszeriparban 40,6 százalékkal voltak magasabbak a belföldi termelői árak, mint tavaly augusztusban a járműiparban 21,7, a villamos berendezések gyártásában 22,3, a gépgyártásban 15,2, a számítástechnikában 7,8 százalékos volt az emelkedés.

A fogyasztási cikkek termelői ára átlagosan 32,8 százalékkal, ezen belül a tartós fogyasztási cikkeké 14,0 százalékkal emelkedett egy év alatt, a beruházási javak belföldi termelői ára 16,9 százalékkal nőtt.

A forintban számolt ipari exportárak augusztusban 0,9 százalékkal, egy év alatt 31,6 százalékkal emelkedtek, ezen belül a 96 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 25,7, a 3,8 százalékos súlyú energiaiparban - a világpiaci árak drasztikus növekedése következtében - 238,8 százalékos volt a drágulás.

Tavaly augusztusi árfolyamához képest a forint 16,25 százalékot gyengült az euróval, és 37,69 százalékot a dollárral szemben.

Az élelmiszerek exportára 41,7 százalékkal, a járműiparban 20,4, a számítástechnikai ágazatban 15,4 százalékkal, a gyógyszeriparban 34,1 százalékos, a vegyiparban 43,0 százalékos volt a forintban számolt exportárak éves emelkedése.

Idén január-augusztusban a belföldi értékesítés árai 45,1, az exportértékesítéséi 23,8, az ipari termelői árak pedig összességében 31,0 százalékkal emelkedtek.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Ausztria retteg a járványtól: szombattól lezárnak 21 határátkelőt az osztrák–magyar határon

Ausztria retteg a járványtól: szombattól lezárnak 21 határátkelőt az osztrák–magyar határon

Ausztria mentes a ragadós száj- és körömfájástól, ennek ellenére fokozza a járvány elleni óvintézkedéseket a magyar és a szlovák határon. A legfrissebb hírek szerint szombattól 23 átkelőt ideiglenesen lezárnak, ezek túlnyomó többségét az osztrák–magyar határon.

"A judeokeresztény hagyomány támadás alatt áll" - Benjamin Netanjahu és Orbán Viktor közös tájékoztatója

Nyolc év után újra izraeli miniszterelnök érkezett Magyarországra, Benjamin Netanjahu gépe éjszaka landolt Ferihegyen, csütörtök délelőtt pedig már Orbán Viktorral tárgyalt a budai Várban, ebéd utánra pedig sajtótájékoztatót hirdettek meg a megbeszéltekről. Szóba került Magyarország - Izrael által üdvözölt - kilépése a "korrupt Nemzetközi Büntetőbíróságból", a két ország gazdasági, kulturális és futballkapcsolatai is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×