eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 30. vasárnap Zalán
Parrag Zoltán egyesített kézbesítő átadja a nyugdíjprémiumot Varga Viktornénak Budapesten 2021. november 12-én.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

A nyugdíj után brutális elszegényedés fenyeget

A legfrissebb statisztikák szerint, még soha nem voltak ennyire leszakadva az idősek, ez pedig vészjósló lehet a nyugdíj előtt állók számára.

A bankmonitor.hu azt írja, hogy a nyugdíjba vonulást követőn azonnal elkezdődik a megállíthatatlan anyagi lecsúszás. A 60 év felettiek átlagos, bruttó keresete 2021-ben havi 457 ezer forintra (azaz nettó 304 ezer forintra) volt tehető a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások és egyéb szervezetek figyelembe vételével. Ehhez képest a 2021-es átlagos induló nyugdíj 31 százalék körüli jövedelemcsökkenést jelent, amely a nyugdíjba vonulás pillanatában azonnal bekövetkezik - írja a portál.

Ettől az időponttól kezdve ugyanis visszafordíthatatlan leszakadás kezdődik meg a bérekhez képest. Elképzelhető, a statisztikák azt mutatják majd, hogy 7-8 százalékkal emelkedett az átlagnyugdíj, de ehhez képest a bérek sokkal nagyobb tempóban nőnek.

Az internetes gazdasági lap szerint a lecsúszásnak csak két dolog vethetne véget: ha valamilyen okból megállna a reálbérnövekedés, vagy ha visszatérne a svájci indexálás. Mindaddig, amíg a bérek infláció felett nőnek, de a nyugdíjakat csak az infláció alapján emelik, addig a nyugdíjasok és az aktív keresők közötti szakadék egyre szélesedik majd - írja a bankmonitor.hu.

A netes pénzügyi lap úgy véli: az idősek már ma is nagyon nehéz anyagi körülményekkel néznek szembe, és semmilyen érv nem szól amellett, hogy ez miért javulna a jövőben. Az azonban könnyen elképzelhető, hogy a helyzet tovább rosszabbodik, akár a nyugdíjak csökkenése, akár a nyugdíjkorhatár emelkedése formájában.

Mindebből a bankmonitor.hu azt a következtetést vonta le, hogy mindenkinek sajt magának kell gondoskodnia valamilyen nyugdíj után kiegészítő jövedelméről. Ennek legkézenfekvőbb formája a nyugdíjcélú megtakarítás lehet, amelyet aktív éveinkben halmozunk fel időskori önmagunk számára - írja a portál.

A nyugdíjak és a bérek arányának alakulása
A nyugdíjak és a bérek arányának alakulása


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

A klímakatasztrófa egyértelművé tette, hogy a folyamatosan növekvő gazdaságra alapozott társadalom fenntarthatatlan. Ezért a fogyasztás tudatos minimalizálására lenne szükség, az erőforrásokat pedig az úgynevezett polikrízisre történő mentális felkészülésre kellene fordítani – mondta az InfoRádiónak Stumpf-Biró András összeomlás-kutató. A Pannon Egyetem kutatója radikálisan látja az emberiség közeljövőjét, és ezt nem rejtette véka alá Magyarország első üzleti jövőkutató konferenciáján sem, ahol a Mélyalkalmazkodás nevű mozgalom hazai képviselőjeként tartott előadást.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

A nemzetközi segélyezési rendszer már régóta válsággal küzd, működésével sem a donorok, sem a kedvezményezettek nem elégedettek. Miközben a donor országok azt tapasztalják, hogy a segélyek nem hozzák a várt tartós eredményeket, addig a kedvezményezettek sokszor függőségbe, segélycsapdába kerülnek. Emiatt a segélyezésről szóló szakirodalomban több évtizede gyökeret vert az aid exit koncepció, vagyis a segélyezés fokozatos kivezetése a humanitárius és sürgősségi segélyek kivételével. Kérdés, mennyire megvalósítható ez a koncepció.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 29. 15:14
×
×
×
×