eur:
410.89
usd:
392.2
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pixabay

Mol: átmeneti kiürülések már most is előfordulnak a kutakon

Ezt egyelőre gyorsan el tudják hárítani, van ugyanakkor öt olyan tényező is, amely miatt - bár pillanatnyilag nincs üzemanyaghiány - igencsak érzékeny a helyzet.

Pillanatnyilag nincs üzemanyaghiány, de semmi nem garantálja, hogy ez így is marad - jelentette ki Ratatics Péter, a Mol magyarországi operatív működésért felelős ügyvezető igazgatója a Portfoliónak. Beszélt arról, hogy áll a helyzet a Mol és az OMV leállt finomítóiban, mi a helyzet a kis kutak átvételének lehetőségével, melyik töltőállomásokon lehet hiány.

Több szempontból is nagyon érzékeny a jelenlegi helyzet, fejtette ki a szakember a piaci helyzetet elemezve.

  1. Ársapka: emiatt a hazai import jelentős része kiesett, mert a külföldi nagykereskedők nem érdekeltek abban, hogy ezen az áron értékesítsék az üzemanyagot. Lényegében csak a Molra lehet számítani (komoly fennakadás vagy műszaki hiba esetén pedig leginkább csak a stratégiai készletre, bár pár hónapig ez is elég lenne egy vészhelyzet esetén). Magyar cégként a Mol ellátásbiztonsági kérdésként tekint a működésére, de az ársapka a cégnek is költség, továbbá torzítja a piacot, és visszaélésekhez vezet (ezért üdvözölték a benzinturizmus korlátozására vonatkozó döntést).
  2. Nyár: 30-40 százalékkal nő a kereslet a vakációk kezdete után.
  3. Szankciók hatása: az orosz kőolajembargó miatt Európában nem zárható ki az időszakos áruhiány. (Az európai dízelpiac 10 százaléka orosz eredetű; Magyarországon is átlagosan 10-15 százalékkal több dízelt fogyasztunk, mint amennyit képesek vagyunk itthon előállítani.)
  4. OMV: a schwechati finomító karbantartási újraindulása nem sikerült, várhatóan több hónapot csúszik, az osztrák cégnek még jó darabig kevesebb üzemanyaga lesz.
  5. Mol-karbantartások: a kötelező munkálatok miatt Pozsonyban július 20-ig tart a finomítói leállás, a Dunai Finomító pedig augusztusban és októberben nagyjából egy-egy hónapra részlegesen leáll. Ez azt jelenti, hogy az dízel-termelés augusztusban a harmadára fog csökkenni (65 százalékos csökkenés lesz), amit viszont beterveztek, normál esetben nem lesz gond. "Átmeneti kiürülések már most is előfordulnak a Mol kutakon, de ezeket egyelőre pár órán belül kezelni tudjuk" - mondta Ratatics Péter.

A termékhiánnyal kapcsolatban elmondta: a keresletnövekedés miatt lehetnek ideiglenes hiányok egyes Mol-kutakon, de ezt logisztikai leterheltségtől függően pár órán belül meg tudják oldani. Az autópályán és a tranzit töltőállomásokon megnövekedett az átutazó forgalom is, amely szintén hozzájárul a lokális keresletnövekedéshez - jegyezte meg a szakember.

A Mol nem vett át egyetlen "fehér" (kis) benzinkutat sem. "Ezeket a kutakat a minisztérium jelölné ki nekünk, de nem volt erre szükség Ez a vállalásunk egyébként június 1-től már nem él, mert a jogszabály addig volt érvényes. De ma már nem is tudnánk felelősen vállalni más kutak üzemben tartását, működtetését."

Az 50 literes tankolási korlátozásnak is részben az a célja, hogy nyárra, turizmus miatt megnövekedett kereslet idejére, illetve őszre, a mezőgazdasági munkák miatti nagyobb dízelkeresletre legyen elég üzemanyag.

Ilyen ellátásbiztonság oka van annak is, hogy a Mol a kiskereskedelmi vevőinek az általuk megrendelt mennyiségnél valamivel kevesebbet ad át; mennyiségeket hetente felülvizsgálják. A hosszú távú vevők az éves megrendelt mennyiség 10 százalékát kapják havonta, ezen általában minden hónap végén emeltek az elmúlt időszakban.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×