Egy hajszállal gyengébbnek néz ki a pünkösdi hosszú hétvége, mint a húsvéti Baldauf Csaba szerint. Mint a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke érdeklődésünkre elmondta, Hévízen és környékén, illetve a Balatonon a jelenlegi információik szerint 80-90 százalék közé várják a szállodai kihasználtságot. Az elnök úgy véli, ez is jó adat, de jelentősen megnőtt ultrarövid távú foglalások aránya, ráadásul az időjárás is kedvezőnek ígérkezik.
"Még az is elképzelhető, hogy a következő 3-4 napban sok rövidtávú foglalás érkezik. Ebben az esetben 90 százalék fölé is mehetünk, de az elmúlt évek tapasztalata az volt, ha pünkösd júniusra esik és nagyon közel van a nyári nagy szabadsághoz, akkor egy picit visszafogottabb a kereslet, hiszen másfél hónapon belül két jelentősebb kiadást nem minden család tud megengedni magának" – mondta Baldauf Csaba.
Ma már napi szinten fordul elő a szállodákban,
délelőtt telefonál a vendég, és délután 3-kor már érkezik is,
ez korábban nem volt jellemző. "Egy héten belül is jelentős szobaéjszaka-növekedés tud történni, miközben a nyáron továbbra is fontos lenne az, hogy előre tervezzenek és minél előbb foglaljanak, hiszen ez komoly árelőnyt jelenthet a foglalásnál" – javasolta az elnök.
A legfrissebb felmérések még most készülnek, de a szállodák esetében a vendégforgalom várhatóan a tavalyi nyári alatt lesz belföldön, közben viszont külföldi irányba a vendégforgalom jelentősen nőtt: Horvátország felé 2019 volt a rekordév, most úgy tűnik, hogy az idén nyáron közel megduplázódik az utasforgalom.
"Biztos vagyok benne, hogy a kiutazó forgalom jelentősen nőni fog, ennek egy része a belföldi keresletből elképzelhető, hogy hiányzik, de tavaly nyáron tényleg extrém számokat értünk el, sok szálloda 95 százalék fölötti kihasználtsággal működött július-augusztusban. Valamennyivel alacsony kihasználtság mellett, de
magasabb átlagárakkal azért elképzelhető, hogy a tavalyi forgalmat tudjuk hozni"
– mondta a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke.
Vendégből tehát nincs hiány, annál inkább munkaerőből. Egyelőre azt keresik az üzemeltetők, hogy milyen alternatív foglalkoztatási formákkal találnak átmeneti megoldást a problémára, próbálnak bevonni kiegészítő munkaerőt, nyugdíjasokat, diákokat, bérmunkásokat, akár külföldről is.
"Ha nem lesz jelentős kereslet-visszaesés az ősszel, akkor a hazai szállodaipar sem fogja elkerülni azt a fő kérdést, hogy honnan is pótolja a hiányzó munkaerőt, és egyértelmű, hogy nagy valószínűséggel már csak a külföldi munkaerő marad" – mondta Baldauf Csaba, és hozzátette, a felmérésük alapján
a munkavállalók 34 százaléka hagyta el a szállodaipart.
Ennek a pótlásáról kellene folyamatosan gondoskodni, ez szerinte reménytelen kihívás, mert több tízezer munkavállalóra lenne szükség országos szinten ahhoz, hogy a problémákat mérsékelni tudják.