A szakmai és érdekképviseleti fórum célja, hogy a hazai és az uniós stratégiával összhangban felgyorsítsa az átállást a körforgásos gazdaságra. A platform elnöke a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke lett.
"Nagyon tanulságos volt az elmúlt néhány év. Ezek a nagy kihívások, mint a Covid után ellátásilánc-problémák, az orosz–ukrán háború miatti ellátási problémák, vagy a jövőbeni félelmeink a gabonával kapcsolatosan, mind azt mutatják, hogy újra kell gondolnunk a legelemibb dolgot: ha valamit létrehozunk, és aztán az életciklusának a végére jár, akkor az alapanyag legyen. Ez nem olyan magától értetődő, mint ahogy az ember ezt kimondja, mert ez mindent érint. Nyilván 100 százalékban nem lehet a körforgást felépíteni, az naivitás lenne, de arra törekedni kell, hogy minél több anyag az anyagában újra térjen vissza a rendszerbe. Ez egy nagyon sok iparágat érintő, a társadalom egészére valamilyen szempontból hatással lévő, egyre jobban finanszírozott terület, ezért hoztunk létre egy olyan országos platformot, ahol képesek vagyunk megfogalmazni iparági szinten az érdekes témákat, képesek vagyunk létrehozni horizontális együttműködési formákat, képesek vagyunk ehhez forrásokat szerezni és a gazdasági újratervezésnek egy modelljét felépíteni" – mondta a platform megalakulása után Birkner Zoltán.
Az elnök elmondta, hogy a mezőgazdaság, az élelmiszeripar területén szeretnének tevékenykedni, de ide tartozik minden, ami víz és fa, például a bútoripar, és nagy kérdés az építőipar helyzete is, mert az alapanyagigénye és a hulladéktermelési képessége is elképesztő nagyságú.
"Nagy munkára vagyunk ítélve. A munkabizottságok most majd felállítják a saját elképzeléseiket a saját területükön, és mi ennek az érdekképviseletét és a nemzetközi, illetve hazai finanszírozását fogjuk magunkra vállalni, hogy menjünk ezen a területen is előre" – mondta Birkner Zoltán, a Körforgásos Gazdaság Technológiai Platform elnöke.
(x)