eur:
411.02
usd:
394.99
bux:
79323.64
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Forrás: Pixabay.com

Kaderják Péter: a háborúval felpörgött a zöld átmenet, de van még veszély

Van realitása a karbonsemleges energiapolitikának, ám ez a háború sürgetése mellett is egy több évtizedes munka eredménye lesz – mondta a Budapesti Műszaki Egyetem Zéró Karbon Központjának vezetője.

Egy három évtizedes program végcéljaként tudtuk azt kitűzni, hogy karbonsemleges irányba mozduljon el a magyar klíma- és energiapolitika, összhangban az Európai Unióval, de ezt a programot nagyon rövid idő, 3-5 év alatt nem lehet végrehajtani – mondta az InfoRádióban a Budapesti Műszaki Egyetem Zéró Karbon Központjának vezetője. Kaderják Péter egy több évtizedes szisztematikus munkát lát realitásnak, még úgy is, hogy a folyamatokat most sürgeti a háború és az orosz energiától való gyors függetlenedési szándék.

"A mostani ukrán háború arra mutat rá, hogy sok problémánk van, és az alapvető probléma a fosszilis energiahordozókkal van. Ha ugyanis karbonsemleges energiaszektort szeretnénk működtetni, akkor lényegében a fosszilis energiahordozókról kell lemondanunk. A háborúban világossá vált, hogy a fosszilis energiahordozók és azokon belül is az orosz eredetű fosszilis energiahordozók, az olaj, a földgáz kiváltása nemcsak klímapolitikai, hanem energiaellátás-biztonsági és energiaárazási szempontból is fontossá és sürgőssé válik. Ez az erőltetett menet, amiről most Európában szó van – vagyis hogy 2027-ig meg kéne tudnunk szabadulni az orosz energiafüggőségtől –, felgyorsíthatja a zöld átmenetet, ám nagyon vigyázni kell arra, hogy ne következzenek be olyan folyamatok, amelyek e politika hitelességét és politikai támogatottságát alááshatják. Egy olyan rövid távú politika, ami az energiaárakat az egekbe emeli, az nemcsak Magyarországon, hanem Európa-szerte nagyon jelentős ellenállást válthat ki" – magyarázta Kaderják Péter.

Több évtizedes időtávban a fosszilis energiahordozókat kell kiváltani.

Ezen termékek használata adja ma a globális energiafelhasználás 80 százalékát, valamint az összes üvegházgáz-kibocsátás 80 százalékát is, vagyis óriási feladatról van szó.

"A célt a megítélésünk szerint úgy lehet elérni, ha mindenekelőtt a villamosenergia-termelésünk karbonkibocsátását csökkentjük. Itt az energiamegtakarítás mellett a nukleáris és a megújuló energia használata játszhatja a döntő szerepet. Ugyan a nukleáris energia felhasználásának jövőjével kapcsolatban is tesz fel kérdéseket a mostani ukrán háború, az viszont egészen bizonyosnak tűnik, hogy az energiahatékonyság és a zöldenergia-felhasználás lehet a kulcsa egy karbonsemleges energiagazdaságnak."

A Budapesti Műszaki Egyetem Zéró Karbon Központjának vezetője rámutatott: ezen a ponton viszont olyan problémákkal szembesül a világ, amire ma még sem műszaki, sem üzleti megoldás nincs. Kérdés egyelőre például, hogy a szél- és a napenergia tömeges felhasználása esetén hogyan lehet ezeket zökkenőmentesen integrálni a villamoshálózatba. Arra sincs még megoldás, hogy miként lehet a maihoz hasonló színvonalú energiaellátásunk, miközben ezek az energiaforrások csak az időjárás függvényében állnak rendelkezésünkre.

Itt döntő szerepet játszhat a jövőben a villamosenergia-tárolás kérdése,

vagyis hogy például a nyári, bőven rendelkezésre álló napenergiát hogyan tudjuk több hónapon keresztül úgy tárolni, hogy télen, amikor nem süt a nap, elővegyük, és felhasználjuk például villamosenergia-termelés céljára – magyarázta Kaderják Péter.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!
Berontott a hó

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Komoly pénzügyi nehézségei vannak az önkormányzatoknak: hogy tud segíteni a bankszektor?

Komoly pénzügyi nehézségei vannak az önkormányzatoknak: hogy tud segíteni a bankszektor?

Az önkormányzati piac 2014 óta, a konszolidáció befejezését követően folyamatos bővülést mutat, és ezzel párhuzamosan az OTP Bank piaci részesedése is növekszik, az elmúlt öt évben meghaladta a piac bővülésének ütemét. A konszolidáció óta eltelt időszakban az önkormányzatok hitelállománya ötszörösére, betétállománya pedig háromszorosára nőtt. 2016 végétől, a feladatok átszervezését követően,  megtakarításaik jelentős mértékben emelkedtek, követve az adóbevételek éven belüli ciklikusságát. Az energiaválság és az infláció azonban jelentősen megnövelte a működési költségeket - ezzel egyidejűleg a központi kormányzat egyes adóbevételeket, például az iparűzési adót csökkentette. Ennek következtében számos önkormányzat, különösen a kisebb településeken, likviditási problémákkal küzd, ami azt is jelenti, hogy megnövekedett az igény a likvid hitelezés iránt. Az OTP Bank októberben megjelent, egyszerűsített önkormányzati folyószámla-hitele ebben segít: a Portfolio a termék részleteiről és az önkormányzatok gazdálkodásának kihívásairól kérdezte Aladics Sándort, a pénzintézet Kereskedelmi Banki Divízójának igazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×