eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Inflation, growth of food sales, growth of market basket or consumer price index concept. Shopping basket with foods on arrow. 3d illustration
Nyitókép: Bet_Noire/Getty Images

Gyorsult a németországi infláció februárban

 Az inflációs ráta Németországban az előzetes adattal megegyezően 5,1 százalék volt februárban a januári 4,9 százalék után a szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis végleges adatai szerint. A fogyasztói árak havi bázison 0,9 százalékkal emelkedtek februárban.

Az inflációt a kínálati szűk keresztmetszetek miatt a termelői árak évi 25,0 százalékos növekedése befolyásolta, különösen az energiatermékeknél.

"A koronavírussal kapcsolatos hatásokat egyre inkább háttérbe szorítják az Ukrajna elleni orosz támadás hatásai" - hangsúlyozta Georg Thiel, a Szövetségi Statisztikai Hivatal elnöke.

"A jelenlegi áremelkedések, különösen az ásványolajtermékek esetében, még nem tükröződnek a 2022. februári eredményekben."

Az árucikkek árai összességében 7,9 százalékkal emelkedtek 2021 februárjától 2022 februárjáig. Különösen az energiatermékek drágultak az inflációt meghaladó mértékben, 22,5 százalékkal februárban a januári 20,5 százalék után. Egy év alatt az üzemanyagárak 25,8 százalékkal, a háztartási energiaárak pedig 20,8 százalékkal emelkedtek. A könnyű fűtőolaj 52,6 százalékkal, a földgáz, 35,7 százalékkal és a villamos energia 13,0 százalékkal drágult.

Az energiatermékek áremelkedését több tényező is befolyásolta: a válsággal kapcsolatos hatásokon kívül a szén-dioxid-adó is éreztette hatását, amely az év elején tonnánként 25 euróról 30 euróra emelkedett.

Az élelmiszerárak 2022 februárjában 5,3 százalékkal emelkedtek az előző év azonos hónapjához képest, januárhoz képest pedig 5,0 százalékkal. A fogyasztóknak különösen a friss zöldségekért, 11,0 százalékkal, valamint a tejtermékekért és a vajért, 6,7 százalékkal kellett többet fizetniük. Az energia és az élelmiszerek mellett a növények és virágok 8,7 százalékkal, a járművek 7,8 százalékkal és a kávétermékek 6,7 százalékkal érezhetően drágultak.

Összességében a fogyasztási cikkek 10,5 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkek pedig 3,0 százalékkal emelkedtek.

Az energia nélkül az inflációs ráta februárban 3,3 százalék, az energia és az élelmiszerek nélkül 3,0 százalék lett volna.

A szolgáltatások árai összességében februárban 2,8 százalékkal voltak magasabbak, mint az előző év azonos hónapjában és így az általános infláció alatt maradtak.

A fogyasztói árak januárhoz képest februárban 0,9 százalékkal emelkedtek. Ismét drágultak az energiatermékek, 3,1 százalékkal, különösen a könnyű fűtőolajért kellett többet fizetni, 7,0 százalékkal és az üzemanyagokért, 3,8 százalékkal. Az élelmiszerárak is emelkedtek, 1,0 százalékkal, ezen belül a zöldségárak 3,9 százalékkal. A szervezett utazások ára 9,4 százalékkal nőtt.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×